Jsem 100% přesvědčená, že svoje mentory si má člověk vybírat podle několika kritérií, o kterých dnes chci mluvit.
Pro jistotu opět připomínám, že tahle pravidla platí jak pro byznys mentory, tak mentory v ryze soukromých záležitostech a hlavně, nemám teď na mysli jen mentory nebo kouče, se kterými pracujete na osobní bázi. Mluvím i o lidech, které ani nemusíte znát, ale ovlivňují vás. Které sledujete jen online a třeba se s nimi nikdy ani nepotkáte.
Aby to mělo pro vás nějaký význam, to znamená, abyste opravdu dostali odpovědi na své otázky, musíte si pečlivě vybírat, koho sledujete, od koho čerpáte inspiraci.
Takže první, co musíte udělat, abyste se dobrali kýženého výsledku, je uvědomit si, jestli ten daný člověk je opravdu pro vás mentor, nebo jen někdo, koho obdivujete. V tom je obrovský rozdíl. Když někoho sledujete proto, že něco úžasného dokázal, ale vy po něčem takovém vůbec netoužíte, je to “jen” člověk, kterého si za něco vážíte, který vám stojí za váš čas, co mu věnujete tím, že ho sledujete na sociálních sítích, čtete jeho články, posloucháte třeba jeho podcasty.
Mentora nebo kouče, chcete-li, si vybíráte podle mnohem přísnějších pravidel. To je člověk, který dosáhl toho, čeho chcete dosáhnout vy. A nejen to! Důležité je, aby toho dosáhl způsobem, jakým toho samého chcete dosáhnout i vy. Aby nejen pracoval, ale i žil, jako toužíte žít vy. A hlavně, aby byl natolik otevřený, že se o informace s ostatními dělí. Že k nim máte přístup, aniž byste si museli rovnou platit soukromé lekce nebo osobní sezení.
Protože když si vybíráte kouče, se kterým budete pracovat napřímo, osobně, tváří v tvář, tak už z prvního kontaktu zjistíte, jestli vám funguje chemie a vy budete ke spolupráci otevření. Jenže když se jedná o virutálního kouče, přes ten monitor moc chemie neprosákne.
Takže když sledujete někoho, kdo má podle vás dokonalou rodinu a rodinný život a vy si ho vyberete jako svůj vzor, ale on vám nedá žádný pohled do zákulisí, jestli to tak opravdu je a hlavně – jak toho dosáhl, tak je vám takový virtuální kouč úplně k ničemu.
Takže to ještě jednou shrnu: Mentor by pro vás měl být někdo, kdo vám dá přístup ke všem potřebným informacím, dokázal to, co chcete dokázat vy a dokázal to způsobem, který je vám příjemný a blízký.
Všichni ostatní jsou lidé, které máte z nějakých důvodu rádi, kteří vás baví nebo je za něco obdivujete.
A dostávám se k druhému bodu, který mějte na paměti a o kterém jsem už taky několikrát mluvila. Hlavně to s výběrem svých mentorů nepřekotlete Vím, o čem mluvím. Když jsem se do celého tohohle svého nového podnikání pustila, měla jsem pocit, že ke mě promlouvají snad všichni. No jasně, byla jsem na úplném začátku a najednou jsem viděla, kolik lidí dokázalo to, co jsem si předsevzala já. Takže jsem v jednu chvíli sledovala asi 8 lidí najednou. Ale nemyslím tím sledovala na sociálních sítích. Ale opravdu je studovala jako myši v laborce. Poslouchala jsem všechno, co kdy řekli. Četla všechno, co napsali. Studovala jejich kurzy, zkoumala jejich způsob práce… a dostala se do takové depky, že jsem to všechno chtěla zabalit.
Je to logické – neměla jsem žádné zkušenosti, měla jsem strašně velkou touhu to dokázat a snažila se dělat to, co dělalo 8 lidí najednou!
Jak říká Tony Robbins, pravděpodobně nejslavnější kouč na světě: “Najděte si někoho, kdo dosáhnul výsledků, kterých chcete dosáhnout vy a následujte jeho příkladu, dokud nedosáhnete toho, co on.”
Následování příkladů je zkrátka nejrychlejší cesta k úspěchu. Tečka.
Mějte se nádherně, své mentory vybírejte pečlivě, a za týden ve stejnou dobu na stejném místě
S láskou
vaše
