Podcast 36: Přišla jsem o práci a co teď?

Podcast 36: Přišla jsem o práci a co teď?

Dnešní epizoda je opět inspirovaná situací, ve které se nacházíme. Ale popravdě, všechny věci i tipy, o kterých budu dnes mluvit, by fungovali před rokem a budou fungovat i za rok. Jen zrovna teď jsou mnohem naléhavější.


Jak s oblibou říkám, že každá takováhle výjimečná doba (nechci používat slovo krize) je jako lupa, pod kterou je všechno víc vidět. Najednou je nad slunce jasnější, kdo je lídr a kdo odpovědnost za svůj život hází na někoho jiného (ať už je to stát, nebo rodiče nebo milenec 🙂 Všechny dobré (i špatné) charakterové vlastnosti vylezou na povrch. A s tím vším i naše schopnost se adaptovat do nových podmínek, které jsme doteď nezažili.

Četla jsem nedávno moc hezkou poznámku od jednoho marketingového guru, jmenuje se Seth Godin. Dostal otázku “Bude všechno zase v pořádku?” A jeho odpověď zněla: To záleží. Jestli tím “bude všechno v pořádku” myslíte, že se všechno vrátí do starých kolejí a bude to zase tak, jak to bylo před karanténou, tak je odpověď ne. Nikdy nic nebude takové, jako to bylo. Jestli se ale ptáte “bude všechno tak, jak to má být”, tak moje odpověď je samozřejmě ano. Jestliže definujeme označení “v pořádku” jako něco, co má být tak, jak to má být, tak všechno v pořádku bude. A jestli to dokážeme takhle vnímat, vyvstává před námi mnohem zajímavější otázka: “Co s tím uděláme?”


V téhle době se zkrátka ukazuje, jak moc jsme zvídaví, vynalézaví a nezničitelní. A to myslím v tom nejlepším slova smyslu.


NEMŮŽU TEĎ PRACOVAT A NEMÁM ŽÁDNÉ PENÍZE

Jedna z vás, moje sledující a posluchačka, je kadeřnice. Ne, že by vlastnila kadeřnický salón, ale o jediný zdroj příjmů karanténou přišla. V první chvíli se mi okamžitě zapnul ten klasický modul: No tak to je v háji, když nemá klienty, tak se nedá nic dělat.

Jenže pak dvě z mých online spolužaček, také kadeřnice bez příjmu, přišly se svým řešením. Jedna vymyslela membership site, program pro uzavřenou skupinu platicích členů, ve které začala učit ostatní majitele kadeřnických salonů, jak se teď nejlépe připravit na ten nával, co nastane po otevření. Jak správně nastavit objednávkový systém, jak dát dopořádku webovky, sociální sítě, jak objednat zboží dopředu se slevou atd. A její hlavní motto bylo: Sice nemáte pravidelný příjem, ale máte dar času, tak ho využijte na maximum.


A ta druhá spolužačka je opravdu samostatná kadeřnice, která si prostě pronajímá křeslo v jednom ze salonů. A protože neměla vůbec žádný další zdroj příjmů, vymyslela záchranný balíček, který doručuje všem svým klientkám za dveře. V balíčku je přesně namíchaný odstín barvy na obarvení odrostů, miska a štětec, rukavice, prostě komplet to, co je potřeba, aby se ženy zase cítily o trochu normálněji. A každá z jejích klientek je nadšená, že jí za to může zaplatit, podpořit jí a ještě z toho mají užitek.


Nebo další spolužačka je americká travel blogerka, která má 4 děti a ve stejnou dobu, jako jsem připravovala já svůj kurz, tak ona pracovala na tom svém. Téma bylo – jak s dětmi cestovat letadlem. Samozřejmě kurz v době, kdy ho měla uvádět, přestal být naprosto relevantní. Protože i když tahle doba skončí, stejně to bude chvíli trvat, než lidi zase začnou s celou rodinou lítat na dovolenou. Takže během jediného týdne po vyhlášení karantény, připravila speciální mini workshop o tom, jak s dětmi jet na dovolenou ve smyslu roadtripu. Kam jet, co vidět, aby je to bavilo, neznámá místa, jak děti zabavit v autě, jaké hry s nimi hrát atd. A měla obrovský úspěch, protože do toho svého nového kurzu opravdu narvala tolik užitečných a hodnotných věcí, že její sledující byli nadšení, že jí takhle můžou podpořit a ještě nemusí vymýšlet, kam se vydají, až budou konečně moct vyjet na prázdniny.

Oproti tomu jedna slovenská travel blogerka udělala přesně tohle: Napsala na instastories vzkaz: Teď nemůžu cestovat, takže nemám žádné příjmy. Tady je moje číslo účtu, pošlete mi peníze.


A to je přesně to, o čem mluvím. Můžete být hyena, nebo ze sebe můžete dostat to nejlepší, co ve vás je a posloužit tím ostatním a získáte obě strany. Lidi hodnotný produkt a vy finanční injekci.

KDYŽ TO NEJDE TAKHLE, JAK BY TO TEDA MOHLO JÍT?

A tím vším vám chci naklást na srdce, abyste nekončili ve svých úvahách o své budoucnosti větou: “Okolnosti mě donutili zavřít svůj podnik nebo chodit do práce, takže jdu na pracák.” Ale zkusili si říct: “Fajn, tak když to nejde takhle, jak jinak by to mohlo jít?”

Už jednou jsem vám říkala, že podle časopisu Forbes je e-learning, čili online vzdělávání, nejrychleji se rozvíjejícím oborem. A teď nemluvím o tom, že byste všichni měli začít studovat. Ale o tom, že je nejvyšší čas začít učit! Předávat svoje knowhow, zkušenosti, začít podnikat online. A jestli už podnikáte offline, je nejvyšší čas aspoň část z toho svého businessu přetransformovat do online verze.


Jak říká Rachel Hollis, kterou mám tak ráda: Jestli nemáš aspoň nějakou část svého businessu online, tak se o tebe bojím.


Jasně, že pořád budou existovat obory, které se bez lidského kontaktu neobjednou. Přece jen, třeba na virtuální masáže zatím nejsme ještě technicky vybaveni 🙂

Ale mluvím o tom, že předělat aspoň část svého podnikání, nebo přijít s něčím úplně novým jako doplněk vaší běžné práce, je v téhle době to nejlepší, co pro svou budoucnost můžete udělat.


A vůbec se netrapte tím, jestli je morální v téhle době přijít s businessem, jestli je morální prodávat svoje produkty. Solidarita se nevyjadřuje tím, že všichni přestaneme pracovat, protože někteří přišli o práci. Ale tím, že dokážeme uživit sami sebe, nevyždímeme stát do mrtě, a z toho, co vyděláme, pomůžeme potřebným.


Takže máte celý týden na to, abyste popřemýšleli, v čem jste o krok před ostatními, co dokážete s lehkostí a ostatní ne, co by vás bavilo. A za týden vám prozradím, co jsem pro vás vymyslela, abych vám tohle všechno pomohla zrealizovat.


A konečně předěláme “co kdyby” na “a proč sakra ne?”

Mě se to povedlo a to v době, která byla tak hrozná, že nějaká karanténa je proti tomu procházka růžovou zahradou. Tak proč by se to nemělo povést i vám?!

Mějte se dny co nejkrásnější a brzy naslyšenou.

S láskou
vaše

Snímek-obrazovky-2020-06-21-v-23.23.04

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *