Podcast 23: Proč je vaše značka důležitější než váš byznys

Podcast 23: Proč je vaše značka důležitější než váš byznys

Tenhle díl bude po dlouhé době o podnikání a opět bude odpovědí na otázku, kterou jsem dostala od jedné z vás. Zněla: Jak vybudovat vlastní značku a jak dlouho na ní pracovat, než člověk zjistí, že je na čase to vzdát?


Moje první odpověď, hned takhle na začátek, je, že termín “vzdát se” já neznám a vy byste ho ze svých hlav měli vymazat taky. Pořád dokola vám opakuju já i Winston Churchill: Nikdy, nikdy, nikdy se nevzdávejte.


Abychom si upřesnili, co přesně znamená online prezentace sebe samých. Je to každá fotka a text, který dáváte na sociální sítě. Každý email, který posíláte. Obsah, který tvoříte pro váš blog, podcast nebo youtube videa. A u všech těhle výstupů je důležité, abyste sami sobě zodpověděli jedinou otázku: Vyzařuje ze všeho moje osobnost? Pozná moje obecenstvo (rozuměj potenciální zákazníci), kdo jsem?


NEJLEPŠÍM MARKETINGOVÝM NÁSTROJEM JE VÁŠ OBLIČEJ… RESPEKTIVE VY KOMPLET 🙂

Nejlepší marketingovou zbraní, kterou kdy můžete pro své podnikání mít, je totiž váš obličej. A teď to myslím doslova. Z prostého důvodu – lidé se potřebují s někým ztotožnit. Potřebují konkrétní osobu, které mohou důvěřovat. A to je pro vás to nejdůležitější, když přijde na rozhodování, za co utratí jejich peníze.


Proto vám radím, místo abyste hledali tvář vaší značky, buďte vy sami svou vlastní značkou.


Když budujete své jméno, respektive svou značku, lidé se zamilují do vás. A pak je tisíckrát jednodušší jim prodat váš produkt, než když prostě jen něco prodáváte, jako všichni ostatní.

Lidé se zkrátka necítí dobře, když po nich chcete jejich peníze, ale milují, když jim nabízíte osobní zkušenost.


JAK VYTVOŘIT VLASTNÍ BRAND

Takže teď už víte, proč je důležitější budování značky, než samotného podnikání a je na čase probrat přesné kroky, jak se vlastně takový osobní brand vytváří.


Jasně, že cílem vašeho podnikání je vydělat peníze, abyste uspokojili svoje potřeby a touhy. Ale vždycky si zároveň s přípravou finančního plánu odpovězta na otázku:


Dokáže produkt nebo služba, kterou prodávám, lidem:

  1. ušetřit peníze
  2. ušetřit čas
  3. přinést radost do života?


Abych byla úplně upřímná, nemyslím si, že byste měli nejdřív přijít s konkrétním produktem a plánem na jeho prodej a pak začít pracovat na povědomí své značky. Jsem přesvědčená, že by to mělo být úplně obráceně.


Jedna kanadská marketingová ikona tenhle princip popsala dokonale: First launch than create. Nejdřív spusťte kampaň a pak teprve vytvořte produkt. Vychází to z logiky věci a známého Paretova principu 80 ku 20. Což znamená, že 80% zisku by mělo pocházet z 20% vašich produktů.


Rada první: ZŮSTAŇTE SAMI SEBOU

Při budování vašeho brandu se neptejte ostatních, co od vás očekávají, ale zůstaňte věrni sami sobě. Jak se říká: nekoukejte do cizí běžecké dráhy. Jednak vás to může zpomalit, to věčné ohlížení se na cizí píseček. A druhak to může mít ještě další neblahý následek, že budete koukat tak dlouho jinam, až začnete dělat věci tak, jak je dělají ti druzí a ztratíte svůj vlastní hlas.


Rada druhá: ZJISTĚTE, KE KOMU MLUVÍTE

První zásadní chyba všech začínajících podnikatelů je, že s potenciálními zákazníky mluví, jako by to měli nastudované z knížek. Tohle dělají všichni, kteří do soukromého sektoru přijdou z korporátu nebo ze státní správy nebo z akademické půdy. A taky většině nováčků všeobecně. Kdykoli zasednou ke klávesnici, mají pocit, že musí znít učeně, sofistikovaně, a výsledek je strojený a všechno, jen ne uvěřitelný.


Další chybou u zmiňovaných lidí je, že mluví k davům. Představují si, že oslovují milióny lidí, potenciálích zákazníků. Tak tohle jsem třeba dlouho dělala já. Většinou se při tomhle “kyneme davům” stává, že zasednete k telefonu nebo k počítači, chystáte se napsat něco o svém novém produktu a vůbec vám to nejde a nemůžete se hnout z místa.


CO ZNAMENÁ “IDEAL CLIENT AVATAR”?

V praxi to znamená, že už při samotném vymýšlení vašeho produktu nebo služby a samozřejmě i ve veškeré komunikaci, nemáte před sebou davy potenciálních zákazníků, ale JEDNOHO JEDINÉHO ideálního zákazníka, kterého si vytvoříte ve své hlavě.

Musíte o něm vědět všechno. Ne, že byste někoho konkrétně znali, to není potřeba. Ale vy sami pro sebe musíte přesně vědět, co je ten ideální klient zač, jestli je to muž nebo žena, kolik mu je, jaké má zaměstnání, kolik má dětí, jaké jsou jeho záliby, jak tráví víkendy… Prostě VŠECHNO!


A ještě jeden můj soukromý tip na to, jak psát a celkově komunikovat se svým publikem tak, abyste byli jednak sami sebou a hlavně uvěřitelní (rozuměj, normální). Tenhle fígl mě naučil můj úžasný editor ještě v době, kdy jsem pracovala v Elle. Pořád mi opakoval: “Když napíšeš větu, kterou už jsi někde předtím četla, okamžitě jí smaž a začni znovu.”


Rada třetí: POMÁHEJTE, POMÁHEJTE, POMÁHEJTE A AŽ POTOM PRODÁVEJTE

Úplně nejlepší, ale taky nejdelší, strategie při budování vlastní značky je ta, kdy dáváte svému publiku (a potenciálním zákazníkům) 80% svých produktů/znalostí/času zadarmo a jen 20% je těch prodejních.


Jak vám opakuju celou dobu – musíte k sobě přitáhnout své obecenstvo, váš tribe, kmen. To jsou ti loajální sledující, se kterými budete dlouhodobě pracovat. Až je přitáhnete sílou své osobnosti, svou jedinečností, svou autenticitou, tak je u sebe musíte udržet. Hýčkat si je. Dělat pro ně spoustu věcí, které jim pomůžou s nějakým jejich problémem nebo je aspoň pobaví. To je těch 80% věcí zdarma. Když dokážete vybudovat takhle pevný základ, pak máte vyhráno na několik let. Protože tohle jsou, jak se jim v marketingu říká, “super fanouškové”, kteří s vámi komunikují, jako by vás osobně znali a kteří vám důvěřují natolik, že koupí cokoli budete nabízet. Protože už ví, kolik jim toho dáváte zadarmo.


Rada čtvrtá: VAŠE OSOBNOST JE VAŠE ZNAČKA

Naprosto esenciálním bodem v budování vlastního brandu je ukázat svou osobnost. Tu opravdovou, vaše skutečné já.


A jestli na určení svých hlavních osobnostních znaků potřebujete vědečtější metodu, skočte na internet a vygooglete si Meyers Briggs test osobnosti. Nebo si udělejte test, který se jmenuje enneagram. Všechno je to zadarmo a určitě spoustu informací z něj můžete použít při budování své osobní značky.


A poslední moje rada: NIKDO NENÍ PRO VŠECHNY

Žádná značka nedokáže uspokojit všechny lidi na světě. Žádná! Takže se přestaňte trápit tím, že nedokážete oslovit 100 tisíc lidí, ale soustřeďte se na to, jak komunikujete s tou tisícovkou vašich správných lidí.


Víte, jak se říká – není na světě ten, kdo se zavděčí lidem všem.

Přeju vám, aby váš brand vzkvétal a dosáhl výšin Steva Jobse. Ale už teď jsem na vás strašně pyšná, už kvůli tomu, že jste doposlouchali/dočetli až sem.

Přeju vám nádherný nový týden!

S láskou
vaše

Snímek-obrazovky-2020-06-21-v-23.23.04

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *