JAK ROZPOZNAT TOXICKÁ PŘÁTELSTVÍ

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

JAK ROZPOZNAT TOXICKÁ PŘÁTELSTVÍ

Krásný den, moji drazí! Hned v úvodu vám narovinu přiznám, že tyhle fotky miluju, protože je dělala moje drahá Lucinka The Hubs. Ale díky tomu, že já jsem větší blondýna, než ona, omylem jsem přepnula ve foťáku nastavení kvality fotek, aniž jsme si toho všimly. Takže jestli nedokážete na fotkách najít jediný zaostřený bod, nic si z toho nedělejte – žádný tam není 🙂

A protože tohle byl nádherný den, který jsme s Luckou strávily, rozhodla jsem se napsat o síle přátelství. Ne o tom puberťáckém, které se každou chvíli mění. Ale o tom “dospělém”. A také o tom, jak lidé, o kterých někdy mluvíme jako o přátelích, nám mohou ničit život, aniž jsme si to ochotni přiznat.

1. PROČ TUHLE “TOXICKOU” OČISTU UDĚLAT?

Ať chcete nebo nechcete, vliv vztahů a přátelství na náš pocit štěstí je obrovský. Proto tahle čistka od lidí, kteří vám vlastně škodí, je v podstatě forma péče o sebe samé. Takže otázkou není, jestli konec přátelství toho druhého neraní. Hlavní je, že pomůžete sami sobě cítit se lépe. A to je vaše povinnost!

2. JAK POZNÁTE TOXICKÉ PŘÁTELSTVÍ?

Samozřejmě existují přátelé, kteří by za vás dýchali, sdílí s vámi dobré i špatné, podporují vás a inspirují. Přátelství, jejichž kvalitu prověřil čas. Tenhle typ přátelství poznáte snadno – stačí si toho dotyčného člověka vybavit a hned se vám na tváří objeví úsměv. Ale jak poznat ta nepřátelská přátelství? Je na to jednoduchá formulka: dotyčný víc bere než dává! A teď nemluvím o penězích, ale o energii, pozitivním přístupu, vašem volném čase atd. Takže jestli odcházíte s posezení u kávy s dotyčným člověkem a máte pocit, že z vás někdo vysál veškerou energii a cítíte se, jako kdyby na vás ležela tíha celého světa, tak to je přesně to, co ve svém životě nepotřebujete!

Navíc pamatujte, čím víc vás někdo pořád dokola kritizuje, tím víc má sám máslo na hlavě! Takže pokaždé, když se mi nějaká “kamarádka” snaží vehementně radit, jak na vztahy a co dělám špatně, tak jsem si naprosto jistá, že má zrovna doma s tím svým vážný problém, který nechce řešit, takže svou frustraci ventiluje jinde – na mě 😉 .

3. JAK TO VLASTNĚ UDĚLAT?

Sice zní velmi morálně poučování, že byste si s tím dotyčným měli promluvit a vysvětlit mu vaše rozhodnutí. Ale popravdě (a po 44 letech zkušeností) vám můžu odpovědně říct, že to většinou nemá smysl. Už jsem to jednou psala – toxičtí přátelé jsou tak zahledění sami do sebe, že si přerušení kontaktu ani nevšimnou.

Radím vám jen jednu věc – když tuhle čistku děláte, udělejte jí nejen v reálném světě, ale i v tom on-linovém. Nepotřebujete vědět z instagramu nebo facebooku, co onen dotyčný dělá. Ztrácíte tím svůj čas a to je příliš velký luxus, který si toxičtí lidé rozhodně nezaslouží. A nemějte z toho výčitky!!! Berte to jako sebeobranu. A ta, z čistě přírodních zákonů a Darwinovy teorie, je silnější než nějaké hrané přátelství.

Chápu, že vám to může připadat frustrující, zbavit se přátelství, které pro vás (aspoň kdysi) tolik znamenalo a tolik už jste do něj investovali. ALE – uvědomte si, že máte právo a přímo povinnost zbavit se všeho, co vám v životě způsobuje bolest!!!! Tím dáváte na vědomí sobě i ostatním, že si vážíte sami sebe, že si uvědomujete svou vlastní hodnotu. A s tímhle vědomím se do nových přátelství vstupuje hnedle líp 😉

A na závěr trocha patosu 🙂 . Já jsem tuhle očistu začala praktikovat už před půl rokem. I přesto, že jsem byla přesvědčená, že opravdoví přátelé nepřicházejí takhle pozdě, že ti se mnou přece musí být “odmala”, blogerská “kariéra” mi ukázala, jak moc jsem se mýlila:

– To, že někoho poznáte ve dvaceti, neznamená, že je to přítel do konce života.

– To, že poznáte někoho třeba až po čtyřicítce znamená, že máte před sebou ještě pěkných jářku 30 let krásného přátelství.

Díky svému novému on-line životu jsem poznala lidi, které můžu nazývat přáteli i v reálném životě. A za to budu tomuhle divno-online-světu nadosmrti vděčná!

Mějte nádherný den a napište mi, jestli máte s toxickými přáteli také tak bohaté zkušenosti a jestli jste v sobě našli sílu se jich zbavit. Budu moc ráda a ostatní čtenáři a čtenářky určitě také. Víte přece, že se tady scházíme hlavně proto, abychom si navzájem dodávali sílu a oporu… protože to je přátelství. A co na tom, že je jen virtuální ;-).

Xo, Vaše

podpis_ja-1

P.S.: Když už jsme u té vděčnosti, když budete mít čas, mrkněte se k Lucce na blog. Napsala o každodenní vděčnosti nádherný článek (TADY), který by se maminkám s malými dětmi určitě mohl dobře číst (a ještě lépe realizovat). Jo a fotky ke článku jsem skromně dělala já (a dokonce jsem si i dobře nastavila foťák 😉 ).

Lněný kabátek – MANGO

Lněné kalhoty – ZARA

Top – MANGO (old)

Boty – NINE WEST

Kabelka – COCCINELLE

Náhrdelník – MANGO

Hodinky – SWATCH

Brýle – CELINE (půjčené od Lucinky)

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *