Najít svůj osobní styl je buď extrémně lehké, protože se s jistou dávkou kreativity a odvahy narodíte. Nebo naopak extrémně těžké. Nic mezi tím. Ale jako téměř všechno na světě, i styl se dá při troše dobré vůle naučit.
Prvním a nejdůležitějším bodem je uvědomit si, že oblečení musí splňovat DVĚ funkce:
Musí být PRAKTICKÉ – to znamená, že se v blůze musíte nadechnout, aniž byste letícím knoflíkem vyrazili někomu oko a v kalhotech si i dřepnout, aniž byste slyšeli křupnutí a ukázali světu půlky.
Ale zároveň musí plnit i druhou funkci, a to, že vám musí SLUŠET.
Bohužel, v našich zeměpisných šířkách máme pocit, že si MUSÍME vybrat, buď anebo. Takže většina národa skončí u té první varianty. Proto můžeme potkat muže v obleku se zimní lyžařskou bundou a batohem. Proto jsou u nás tak moc oblíbené ty super botky z Hudy Sportu, které svou estetickou zapadají jedině do horských vrcholů, kdežto v centru města působí turistům záchvaty smíchu. A proto jen u nás je možné, aby existovalo něco tak otřesného, jako sešívané kalhoty Rejoice s gumou v pase, které někteří muži nosí i do společnosti.
A proč je dobré mít svůj styl? Prostě proto, že váš zevnějšek o vás řekne víc, než si jste mnohdy vůbec ochotni přiznat. Móda je instantní jazyk. Obzvlášť v téhle hektické době. Uvědomte si, že máte 20 sekund na to, udělat dojem. A nikdy nedostanete druhou šanci udělat první dojem.
Mnoho z vás mi zřejmě bude oponovat, že se kniha nemá soudit podle obalu. Jenže ať chceme, nebo ne, obal PRODÁVÁ. To, že budete dobře vypadat, dobře reprezentovat sami sebe, neznamená, že budete lepší člověk, ale rozhodně to znamená, že zvýšíte svoje šance na trhu. A teď mám na mysli všechny oblasti společenského života – od lepší pracovní pozice, vyšším platu, až po šance ve vztazích.
Nejdůležitějším úkolem vaší image je to, aby byla v souladu s vlastní osobností. Když se nastylujete jako ta nejsvůdnější dračice, ale v duši jste stydlivá tichá bytost, hrozně rychle se to provalí a budete akorát k smíchu.
První rada: Při stavbě svého osobního stylu verbalizujte.
Jaká přídavná jména charakterizují váš současný styl? A jaká přídavná jména byste chtěli, aby používalo okolí k vašemu popisu?
Druhá rada: Berte si příklad z někoho, jehož styl obdivujete.
Což neznamená, že ho okopírujete. Protože se může stát, že ten dotyčný, jehož styl se vám tak líbí, je v úplně jiné věkové skupině, má jiný typ postavy a úplně jinou povahu. Je fajn, když si jako svůj vzor zvolíte někoho přibližně stejně velkého (do šířky i na výšku haha) a podobného věku.
Třetí rada: Zjistěte, jaká je vaše komfortní zóna.
To znamená, že přijdete na to, čeho máte v šatníku nejvíc. Každý z nás si kupuje nějaký typ oblečení pořád dokola. Někdo tak má doma dvacatery džíny, které se od sebe liší jen minimálně, ale stejně si příští měsíc koupí dvacátéprvní.
Na tomhle není nic špatného. V takovém oblečení se cítíme dobře, tak teď ještě zjistit, jestli v něm i dobře vypadáme.
Na to vám poradím jeden fígl. Oblékněte si svou “uniformu” jak já říkám, čili oblečení, ve kterém se cítíte nejlíp a nosíte ho pořád dokola. Postavte se před zrcadlo a vyfoťte se ze všech úhlů. Nebo ještě lépe, poproste někoho, aby vás vyfotil. Ale zepředu, z boku i zezadu. Pak si v klidu sedněte a projděte si fotky. Jen tak zjistíte, jestli vám to sluší nebo ne. Protože kamarádi vám pravděpodobně budou lhát, váš partner vám pokaždé řekne, že vám to sluší, zrcadlo taky lže, ale objektiv vám vždycky ukáže pravdu.
Čtvrtá rada: Vykašlete se na barevnou typologii.
Ta se nepraktikuje už dobrých dvacet let. Takže informace, že jste jarní, podzimní, nebo halloweenský typ je vám úplně k ničemu. Když vám totiž někdo řekne, že jste teplý typ a rozhodně nemůžete mít na sobě fialovou, tak já vám říkám, že když k fialové přidáte oranžovou, hned dostane teplý nádech. A barvový odborníci jsou u konce s argumenty.
Pátá rada: Stejně, jako se měníte vy, mění se i váš osobní styl.
Což znamená, že to, co vám slušelo ve dvaceti, už rozhodně nemusí dělat takovou službu ve čtyřiceti. Mě ve dvaceti třeba strašně slušely šortky. Teď bych se musela v šortkách hanbou propadnout až do západního Německa. A samozřejmě nemluvím jen o fyzických změnách, které se s vaším tělem dějí, ale především o těch mentálních.
Abych vám to ještě o trochu usnadnila, tak vám prozradím 6 základních stylových archetypů, kterých se můžete chytnout a nepustit:
- Klasický
- Bohémský
- Minimalistický
- Street style
- Eklektický
- Edgy
Vidíte, že v tom není žádná věda. Jen se koukejte kolem sebe a nasávejte inspiraci jako houba. Až budete mít volnou chvíli a zase se zaseknete na instagramu, udělejte si otisk obrazovky každého outfitu, který se vám líbí a schovejte si ho do speciálního alba v telefonu. Když na vás přijde den blbec, kdy nedokážete u skříně vymyslet vůbec nic, tak se do toho alba mrknete a uvidíte, že za pár minut vám to sepne.
A na závěr jen dodám, že když o vás někdo řekne “vypadá fantasticky”, tak to do velké míry znamená, že z vás vyzařuje zdravá sebedůvěra. Ale to už je jiná kapitola.
S láskou
vaše
