Jak zjistíte, jestli vás něco bude bavit, nebo ne? Asi sotva, když o tom budete vyprávět, nebo o tom přemýšlet. Ale jedině tím, že to prostě ZKUSÍTE!
Ale jestli přece jen tápete, tak mám pro vás část z jedné lekce toho nového online kurzu, ve které učím 2 různé metody, jak přijít na svoje niche, na svůj předmět podnikání.
METODA 1. PODLE IKIGAI
První vychází z japonského učení, kterému se říká Ikigai a používá se, eufemisticky řečeno, k nalezení smyslu vašeho života. Na kurzu k tomu dostanete přesný plánek, ale klidně stačí, když si na papír jednoduše nakreslíte 4 kruhy, kde se v jedné části všechny protnou.
Existují totiž 4 hlavní náležitosti, které v životě děláme a potřebujeme je:
- Co milujeme. Sem patří všechno, co nám přináší radost, uspokojení, kdy přestáváme vnímat čas a užíváme si každý moment.
- V čem jsme dobří. Sem napište všechno, co vám jde tak nějak samo, aniž o tom musíte nějak přemýšlet. Všechno to, co si myslíte, že přece dokáže s přehledem úplně každý a přitom kdykoli se o tom zmíníte třeba svým přátelům, tak vás za to obdivují, protože oni to vůbec nedokážou tak dobře, jako vy.
- Za co nám můžou platit. Sem patří každá činnost, která nám přináší finanční odměnu. Ať už jí opravdu děláte, nebo jste přesvědčení (aspoň trochu), že byste jí mohli nabízet jako placenou službu.
- Co potřebuje svět, čili lidi kolem nás. Nemusíte hned vymyslet způsob, jak zabránit hladomoru Nemusíte spasit celý svět nebo být nová Matka Tereza! Jde o to, pomoct těm, které máte kolem sebe. Jakou činnost dokážete provozovat, abyste pomohli někomu jinému, kdo na tom byl stejně jako vy, ale řešení nedokáže sám najít?
Do každé skupiny napište co nejvíc možností. Je to cvičení jen pro vás, tak se nestyďte, tohle nebudete nikomu ukazovat. Jen když budete upřímní a opravdu zalovíte ve své hlavě, tak to přinese užitek.
Ve chvíli, kdy najdete činnosti, které se shodují ideálně ve všech 4 bodech, máte vyhráno. To je přesně vaše “životní a podnikatelská náplň”. A i když nenajdete přesnou shodu, máte v ruce cenné informace, se kterými můžete pracovat. Někdy tyhle věci potřebují čas na to, aby “uzrály”.
METODA 2. PODLE AMY PORTERFIELD
A druhá metoda je právě podle té mojí online učitelky Amy Porterfield a je o trochu pragmatičtější, ale taky od vás vyžaduje upřímnost a chvíli k zamyšlení.
Nejprve specifikujte celkově své zaměření. V čem se nejvíc vidíte? Co vás nejvíc baví? Co nejlíp umíte?
Zaškrtněte z výběru jednu kategorii:
FINANCE
ZDRAVÍ, WELLNESS A KRÁSA
LIFESTYLE
VZDĚLÁVÁNÍ
LÁSKA A VZTAHY
PODNIKÁNÍ
OSOBNÍ ROZVOJ
JINÉ: ……………….
Teď si vezměte tužku a papír a zavzpomínejte na otázky, na které se vás ostatní ptají pořád dokola. V čem od vás chtějí poradit? Co u vás hledají? V čem jim dokážete pomoct?
Soustřeďte se. Opravdu to nemusí být nutně manuální výrobek. Ale třeba nějakou zkušenost, něco, čím jste prošli a teď můžete poradit ostatním, jak to udělat, aby to dokázali také.
Je jedno, jestli jste vymysleli systém, jak vychovávat autistického potomka nebo umíte nejlepší smoothie široko daleko. Nebo skvěle háčkujete, nebo jste objevili metodu, jak se s dětmi učit, aby to bavilo jak vás, tak je. Nebo ovládáte dobře český jazyk a můžete dělat editaci nebo korekci textů ostatním lidem. Nebo dokážete v sekáčích najít ty nejlepší kousky a můžete je přeprodávat těm, kteří nemají na obcházení obchodů a lovení vintage pokladů ani čas, ani oko. Nebo jste po letech zkoušení zhubnout konečně přišli na způsob, který vám vyhovuje a chcete se o něj podělit.
Takových příkladů jsou tisíce a vy teď jediné, na co musíte myslet, je, že žádný nápad není hloupý! Jak už jsem říkala, tohle je domácí úkol jen pro vás. Nenechte nikoho, aby vám koukal přes rameno. Vezměte si na to svůj čas, buďte v klidu a opravdu projděte celý svůj dospělý život Všechny svoje pracovní úspěchy, všechny soukromé výhry, záliby, koníčky, zkušenosti…
Jasně, že se může stát, že vaše životní vášeň, to, po čem opravdu toužíte dělat, může být z oboru, který vůbec neznáte. Že je to váš sen, který máte už dlouho. Jako třeba, že se rozhodnete, že budete fotograf, ale nemáte ani foťák. I tohle je samozřejmě ukazatel – činnost nebo věc, po které toužíte už “od nepaměti”. Je to možná cesta, ale popravdě, začínáte nový byznys, takže začínat zároveň i s úplně něčím novým, co ještě ani nevíte, jestli vám opravdu půjde, je velký risk. Neříkám, že to není možné, jen vás to bude stát víc bezesných nocí.
Samozřejmě, že je výhoda, když máte partnera nebo blízkého člověka, který je hlavička otevřená, nevysmívá se vašim plánům a touhám a vy mu můžete svoje nákresy a seznamy ukázat a požádat ho nebo ji o jejich pohled. Ale udělejte to, až poté, co se ve své hlavě pohrabete vy samy, v klidu.
Někdy máme totiž přílišný sklon věřit ostatním víc, než své vlastní intuici. Takže proto vám radím, vy první, ostatní až druzí Jak říkala Agatha Christie: Lidé jsou ochotni uvěřit čemukoli, dokud jim lichotíte.
Takže, zkuste se aspoň nachvíli zbavit svého imposter syndormu. Jestli netušíte, co to je, tak si poslechněte epizodu podcastu s číslem 14. Vezměte si svůj čas a nebojte se v té své hlavičce trochu pohrabat.
A pamatujte si, že i když si teď vyberete svou specializaci, nemusíte se jí zuby nehty držet do konce svého života. Vyzkoušejte to a když vám vaše niche nebude vyhovovat nebo plnit účel tak, jak jste si naplánovali, prostě ho upravíte nebo cestou přijdete na jiné.
Jak říká marketingový specialista James Wedmore: Je vždycky lepší vybrat si špatné zaměření, než si nevybrat žádné.
Ať máte dny co nejkrásnější a za týden, ve stejný čas na stejném místě.
S láskou
vaše
