Podcast 34: 5 tipů, jak se vyrovnat s úzkostí

Podcast 34: 5 tipů, jak se vyrovnat s úzkostí

Já jsem hodně dlouhou dobu odolávala. Jak nemám už 12 let televizi a už několik let nečtu zprávy, tak jsem veškeré informace měla jen od mojí panice propadající maminky a stejně tak postižených dvou kamarádů. Pořád dokola jsem všem opakovala, ať mi to neříkají, že jsem asociál už od narození, takže do davů se teď rozhodně nepohrnu, že cestovat teď nemám v plánu a ruce si myju už od té doby, co mě naši naučili chodit. A taky nemám pocit, že jsem tak výjimečná, že na tomhle světě musím nutně strašit do 105 let. A dobrovolně jsem se rozhodla, že se budu soustředit výhradně na pozitivní věci, což dělám vlastně už taky pár let.

Jenže stačilo pár dní a došlo mi, že ne každý to dokáže a že spousta z vás opravdu trpí právě tím pocitem nejistoty a strachu. A že by ode mě bylo necitlivé, abych se vás aspoň nesnažila povzbudit nebo vám nepředala něco z toho, co se pro uchování zdravého rozumu snažím dělat já.

TIP PRVNÍ: NEZÍREJTE CELÝ DEN NA ZPRÁVY!

Limitujte informace, které do sebe dostáváte, kterým se vystavujete, aby na vás působily. Vyčleňte si nějaký čas, stačí jednou, maximálně dvakrát denně, kdy zkontrolujte nový vývoj, ideálně na nějakém věrohodném kanálu. Když budete číst zprávy na blesku super cz, tak se nemůžete divit, že propadáte hysterii. To bych se dávno oběsila i já 🙂

Zkuste se nedívat na zprávy jako na úplně první věc, kterou uděláte hned po probuzení. Nechte si svých 15 minut na všechny ty hezké věci, které pro sebe můžete udělat. Za těch 15 minut vám nic neuteče, svět se nezastaví a vy tím získáte drahocenný čas na to, abyste se, jak s oblibou říkám, ukotvili. Abyste nastavili standard nového dne, abyste mozek nastavili do pozice pozitivních myšlenek a ne tragédie a strachu hned od bóžího rána.

Co si myslíte, že se stane, když celý den budete poslouchat a číst jen o hororových scénářích? To by sejmulo i toho nejvíc vyzenovaného jogína! 🙂 A tím, že uslyšíte, že všichni jednou umřeme, tím sotva dostanete do své mysli představu, že všechno dobře dopadne.

Přestaňte hrát hru “co nejhoršího se může stát”, ale zkuste aspoň občas hrát hru “není to zrovna růžové, ale i tak z toho plyne něco pozitivního, na co se můžu soustředit.”

TIP DRUHÝ: BUĎTE PRO NĚKOHO MAJÁKEM V BOUŘCE

Buďte pro někoho tou klidnou rozumnou osobou, která dodává energii ostatním. Být veselá a plná naděje neznamená, že jste míň zodpovědná, než všechny depresáři světa! Znamená to ale, že někomu, kdo nezvládá tuhle situaci zrovna s grácií, dokážete pomoct víc, než si vůbec dokážete představit.

Vaši rodiče vás potřebují klidnou a rozumnou a podporující. Vaše děti vás potřebují silnou a rozvážnou a veselou a zábavnou. A co je nejdůležitější – VY SAMA se potřebujete plná optimismu a naděje!!!

“Pamatujte si, že nemůžete ovlivnit svoje pocity. Ale máme naprostou kontrolu nad tím, jak na ně budeme reagovat. Každý se bojí! Ale to neznamená, že svoje jednání nedokážete korigovat.”

 

TIP TŘETÍ: UDĚLEJTE SI SVOU PEVNĚ DANÝ RANNÍ RITUÁL

Rada pro všechny z vás, kteří musíte, nebo dobrovolně zůstáváte doma. Soustřeďte se na to, jak začínáte svůj den.

Takže si vyrobte svůj nový ranní rituál. Dejte si sprchu, ustelte postel, protáhněte se, napište si na kus papíru, za co jste vděční, přečtete si aspoň jednu stránku z nějaké motivační knížky, udělejte si kafe a nachvilku si sedněte a koukejte jen z okna a usmívejte se. Prostě jen tak, nachvilku.

Uvidíte, že nejdéle za týden pochopíte, proč vám tohle říkám, že byste to měli dělat.

Jestli vám možnost jít každý den do práce hodně narušila psychiku, což se samozřejmě může stát. Nemusí to být zrovna kvůli tomu, že do práce chodíte rádi. Ale prostě proto, že jste zvyklí na svojí rutinu a jakékoli narušení vám působí chaos v hlavě. Tak jestli můžete pracovat z domova aspoň v nějakém režimu, dělejte to. Normálně se oblečte, jestli chcete, tak se i namalujte. Nezůstávejte celý den v pyžamu.

TIP ČTVRTÝ: BUĎTE OPATRNÍ, ALE NEPŘESTÁVEJTE ŽÍT (= UDĚLEJTE NĚCO PRODUKTIVNÍHO!)

Buďte víc opatrní, ale proboha, nepřestaňte žít. Na tuhle dobu jednou všichni budeme vzpomínat jako na období, kdy jsme se naučili žít sami se sebou, kdy jsme se zase naučili fungovat se svými blízkými, kdy jsme si zase všichni začali mýt ruce a kdy jsme si uvědomili, jak je život krátký a křehký. Jestli někdo pro tenhle poznatek potřeboval pořádnou facku, tak jí má.

Vzpomeňte si, kdy jste naposledy lezli ráno z postele a říkali si: To by bylo super, kdybych dneska mohla zůstat doma. Co jste tím myslela? Co jste chtěla ten den dělat? A teď máte šanci to skutečně udělat! Chcete celý den proválet na gauči. Udělejte to! Stejně vás to nebude bavit moc dlouho, ale jestli jste dlouho jeli v plném zápřahu, tak nechte tělo chvíli pořádně odpočívat.

Až se z toho gauče zvednete, odpočatí a plní energie, začněte pracovat na svém vysněném projektu, který jste odkládali tak strašně dlouho…. protože prostě nebyl čas.

Tak teď ho máte, tak ho využijte! Začněte psát blog, začněte nahrávat podcasty, začněte nahrávat videa, jak zabavit děti, které se doma nudí jinak, než telefonem nebo televizí, naučte ostatní maminky nějaké nové hry, které můžou se svými dětmi hrát. Dočtěte tu knížku, co se vám válí na nočním stolku a doporučte ostatním, co si mají přečíst. Zkuste uvařit něco nového podle té kuchařky, kterou jste si s takovým nadšením onehdá koupili.

Udělejte si nějaký online kurz, ať zaměstnáte hlavu a posunete svoje znalosti o kousek výš.

Zkrátka – dělejte něco produktivního!

TIP PÁTÝ: POMOZTE, JESTLI MŮŽETE

Jestli jste zdraví, nemáte žádné příznaky nemoci a můžete, tak pomozte někomu, kdo nemá takové štěstí, jako vy. Udělejte online nákup jídla pro vaši 80 letou sousedku, která se bojí vycházet a nemá nikoho, kdo by se o ní postaral. Jestli můžete, vyberte si nějakou organizaci, zdravotníky, seniory a podpořte jí finančním darem. Zaprvé si vyleštíte karmu a za druhé vám bude krásně na duši.

“Virus je nakažlivý. Ale stejně tak je nakažlivá panika, strach, hysterie. Stejně tak je nakažlivý klid, láska, entuziasmus, laskavost a radost. Vy si vyberte. A vybírejte moudře!”


Mějte se nádherně, dávejte na sebe pozor a za týden, ve stejnou dobu na stejném místě.

S láskou
vaše

Snímek-obrazovky-2020-06-21-v-23.23.04

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *