Podcast 33: Jak se vyrábí online kurz

Podcast 33: Jak se vyrábí online kurz

Jak už určitě víte, já jsem na to šla z gruntu a velmi zodpovědně. Přihlásila jsem se na online kurz o tom, jak dělat online kurz. Byla to tříměsíční nalejvárně v angličtině, od jedné z nejúspěšnějších trvůrců online kurzů na světě. Celá ta sranda (spolu s dalšími přikoupenými kurzy a lekcemi, které s tím souvisely) stál přes 3000 dolarů. Ale nahustili do nás opravdu úplně všechno, takže vám z těch naučených a postupně odzkoušených věcí budu natáčet podcasty další rok 🙂


Můj úplně první nápad na výrobu online kurzu přišel loni v září, ve chvíli, kdy jsem objevila v jednom podcastu Jennu Kutcher. Ta začínala jako klasický zaměstnanec v korporátu, pak si koupila foťák a ze dne na den začala fotit svatby. Po 4 letech udělala svůj první online kurz pro fotografy, jak mají získat klienty, jak má vypadat jejich prezentace atd. Během dalších let přidávala do své nabídky další kurzy, o instagramu, Pinterestu, mailing listu a všechno zautomatizovala tak, že když chtěla být rok na mateřské, tak mohla a nikdo z jejich zákazníků to ani nepoznal.


Tohle zjištění pro mě bylo něco nevídaného. Ne, že bych se chystala na roční dovolenou a na mateřskou už vůbec ne, ale víte, co se mi dělo minulý rok a jak jsem na to finančně ani pracovně nebyla vůbec připravená. Popravdě, víc nepřipravená jsem ani být nemohla. Zapřísáhla jsem se, že tohle už se mi nikdy nestane. Jen jsem musela dát tomu vesmíru šanci, aby mi přihrál nějaké řešení, nějakou možnost, o které jsem nikdy předtím ani nepřemýšlela. Ba co víc, o které jsem ani neměla ponětí, že by to takhle vůbec mohlo jít!


NAJDĚTE SI “SVOJE” TÉMA!

Rozhodovala jsem se, jestli chci učit o stylingu oblečení nebo o osobní transformaci nebo o businessu a založení vlastní značky nebo… Pamatuju si, jak mi naskakovaly nápady a jak jsem byla zachvíli úplně zpocená a vyděšená, protože jsem najednou nevěděla, co z toho vybrat. Takže jsem si řekla dost a šla na to logicky. Co by člověk jako úplně první hledal na Škole stylu? Hadry!


Takže hlavní téma jsem měla. Teď vymyslet, jaké téma by bylo užitečné co nejvíc lidem. Jaké fígly ostatní naučit, aby dostaly hned odpověď, aby hned viděly výsledky. A v tu chvíli na mě padla další deprese – jak proboha budu učit někoho oblékat, když ho nevidím před sebou, když s ním nejsem v obchodě, když s ním nemůžu mluvit a desetkrát mu to zopakovat, aby si to po jedenácté zapamatoval. Dá se vůbec styling naučit v online verzi? A jak proboha?


Kdo z vás mě už zná, tak ví, že když nevím, zeptám se nejlepší univerzity na světě – googlu 🙂 Tak dlouho jsem googlila, až jsem zjistila, že online kurzů stylingu je v zahraničí spousta! V Čechách jsem nehledala. Už jsem o tom mluvila několikrát, že mě konkurence vlastně moc nezajímá, protože já to stejně udělám úplně jinak a nejlíp, jak dokážu. Takže se chci srovnávat s těma nejlepšíma na světě a to přinášet do našich českých luhů a hájů.


JAK ZAČÍT?

Začala jsem o celém tom procesu, který vás chci naučit, uvažovat, jako bych psala kuchařku. Ke každému outfitu návod, jak ho udělat, na co nezapomenout a jak to na závěr bude chutnat 🙂


Taky nás učili, že téma najdeme sami. Stačí, když otevřeme mail nebo zprávy na instagramu a podíváme se, jaké otázky dostáváme nejčastěji.


Tak moje nejčastější otázka od vás je: Kde bereš pořád tolik energie a jak to, že jsi pořád tak pozitivní :-))) Takže to jsem si moc nepomohla 🙂 Ale všechny další otázky vypadají nějak takhle:


Kde mám sehnat kalhoty na velký zadek? Jaké oblečení si mám kupovat, když mám široká ramena a vypadám jako profesionální vrhačka koulí? 🙂 Chci strašně moc nosit šaty, protože se mi to hrozně líbí, ale nevím jaké. Bojím se nosit sukně, co mám dělat? Chtěla bych od tebe poradit s oblékáním, ale mám opravdu velmi specifickou postavu: jsem malá, mám prsa pětky, výrazné boky a ve všem vypadám jako skřítek…


A další verze a další varianty a kdybych vám je měla všechny přeříkat, tak máme do Vánoc co dělat. V tu chvíli mi došlo něco, co mi s výběrem prvního tématu opravdu pomohlo: 99% žen má pocit, že nemají hezkou postavu, a že na nich je tolik ALE, že jsou úplně výjimečné.

Tím nechci říct, že “moje” ženy, vy, moje sledující, nejste výjimečné. Samozřejmě, že jste! Ale tím, jak jste úžasné, energické, odhodlané a silné. Ale ne tím, že máte jedno rameno větší nebo pas tak úzký, že vám odstávají kalhoty. KAŽDÁ žena má na svém těle nějakou část, se kterou se jí při oblékání hůř pracuje. I kdyby to měl být krátký krk nebo žíly na rukách. Prostě my si vždycky něco najdeme 🙂


A na každou takovouhle věc existuje nějaká vychytávka ze šatníku, která může pomoct! Takže jsem se rozhodla, že první online kurz bude právě o tomhle: jak obléknout JAKÝKOLI typ postavy.

DALŠÍ FÁZE PŘÍPRAVY: IMPOSTER SYNDROM 🙂

Takže cíl jsem měla, plán taky a téma taky. A místo toho, abych začala radostně s přípravou, přepadly mě další pochybnosti: Kdo proboha jsem, abych já mohla o takových věcech učit? Vždyť to nedokážu převyprávět jednoduše, aby to každá klientka, která si kurz koupí, pochopila. Ano, i po 20 letech praxe! o sobě pochybuju a imposter syndrom, ve kterém jsem mluvila v epizodě číslo 14, mi pořád někde leží v hlavě.

A opět jsem se uklidnila ve chvíli, kdy jsem si vzpomněla, co nás učili na tom kurzu – nemusíte být odborník, abyste mohli někoho něco naučit a ulehčit mu jeho život. Stačí být o 10% před těmi, které učíte. Akademických přednášek, kterým polovina posluchačů vůbec nerozumí, se můžete nabažit na vejšce. Online kurzy jsou proto, abyste se naučili rychle, snadno a srozumitelně, jak překonat určitý konkrétní problém, který vám znesnadňuje život.

LEPÍTKOVÁ METODA

Pustila jsem se do práce, opět podle návodu, který nás učili. Té první fázi se říká “lepítková metoda”. Vezmete si ty barevné lepicí papírky, pustíte si nějakou energickou hudbu (tu jsem si nepustila, protože bych začala tančit a nic bych nevymysela, mě se prostě nejlíp myslí v naprostém tichu 🙂 ), nastavíte si budík přesně na 20 minut a píšete na každý papírek COKOLI vás napadne k tomu vámi vybranému tématu.


U mě to byly poznámky jako: Proč jsou trendy na nic, když nerozumíte vlastní postavě. Jaké typy oblečení sluší úplně každé ženě, ať má velikost 36 nebo 46. Jak určit, co jsem vlastně za typ postavy, když jediné, co znám, je rozdělení podle ovoce a zeleniny 🙂 Jak nakupovat, aby vás to začalo opravdu bavit…. Začala jsem sepisovat a za dvacet minut jsem měla polepenou půlku kanceláře.

JAK UDĚLAT SCÉNÁŘ KURZU

Ale zpátky k procesu výroby online kurzu. Když skončíte svou lepítkovou party, pak už nastává pro někoho (jako pro mě) ta nejsložitější část. Musíte zasednou a všechno sepsat, abyste na nic nezapomněli.


U mě byl spíš problém, držet se pravidla, které nás opět naučili v tom kurzu: Keep it Simple. To znamená, ať je to všechno co nejjednodušší. Nezahlcovat!

Je jasné, že budete chtít, stejně jako já, předat ostatním úplně VŠECHNO, co víte. Jenže to je na prd, když bude kurz přehlcený. Na začátku se to zdá jako skvělý nápad, kurz nabušený informacema. Jenže moji i vaši potenciální klienti potřebují pomoct HNED a hlavně RYCHLE.


Kdyby chtěli vědět všechno od A do Zet, chodí 5 let na denní studium na vysokou školu a stejně se nedozví všechno 🙂


CO POTŘEBUJETE ZA TECHNICKÉ VYBAVENÍ

K výrobě online kurzu můžete využít profesionální tým, ale popravdě, na začátek vaší online marketingové kariéry jsou to tak obrovské náklady, že vám radím to, co radili nám: Better done than perfect. Lepší je to udělat nejlíp, jak v tuhle chvíli dokážete, než čekat, až to budete mít všechno perfektní.


Tím nechci říct, že to máte všechno občůrat a spustit svůj první kurz v nehorázné kvalitě. To vůbec ne. Spíš jde o to, že nejdůležitější je to, CO říkáte, co učíte, co předáváte. Než o to, jestli je zvuk na videu dokonalý, jako by ho mixoval hollywoodský zvukař.


Dokonce jsem teď viděla kurz, který prodává jedna americká slečna za 2 tisíce dolarů a ten je celý natočený na iphone u ní v obýváku a dokonce někde na parkovišti v jejím autě. A je to úplně jedno, protože prostě učí skvěle a lidem opravdu pomáhá.

V případě online kurzů, jako ostatně většiny věcí v životě, je hezký obal jen bonus. Ale super obsah je nezbytný.


Já jsem svoje videa natáčela na Olympus foťák, na který točím všechna svá videa na youtube a stříhala to v iMovie, což je program, který má každý apple počítač.

MUSÍM MLUVIT DO KAMERY? NE!

Jen jsem vám tím chtěla názorně předvést, že když se rozhodnete ostatní naučit to, co vy máte dokonale zmáknuté, nepotřebujete k tomu nic víc, než trochu času, stolek u okna, aby na vás šlo denní světlo, hrnek od kafe, o který opřete svůj telefon a můžete se do toho pustit.


Jestli máte problém s mluvením do kamery, tak samozřejmě můžete svůj kurz udělat úplně bez videí a dokonce jsem viděla už kurz, který byl jen psaný! Třeba ta zmiňovaná Jenna Kutcher má všechny kurzy udělané tak, že ve videích koukáte jen na slidy, jakože na graficky vytvořené stránky s textem nebo na to, co dělá na monitoru počítače, ale slyšíte jen její hlas. Jí neuvidíte za celý dlouhý kurz 🙂


Když o tomhle výrobním procesu vyprávěla v jednom ze svých podcastů, tak dávala všem nováčkům v tomhle online kurzovém businessu tip, že první kurz by vlastně měl být bez videa, na kterém jste vy vidět. Protože k tomu nebudete potřebovat žádný styling, ani líčení. Prostě můžete doma sedět v pyžamu a do mikrofonu v telefonu nahrávat svůj první online kurz. Přesně takhle to totiž udělala ona. A teď, po 5 letech, má multimilónový online business!


U mého zaměření kurzu možnost jen psaného textu vlastně odpadla sama. Protože mluvit o oblečení a nemít šanci ho ukázat, to je prostě naprd. Jak vždycky říkám, jeden názorný obrázek je lepší, než tisíc slov na vysvětlenou. Takže ano, mě uvidíte i uslyšíte 🙂

Každý z nás prošel nějakou osobní transformací, ze které si odnesl něco, co by někomu dalšímu mohlo pomoct. A nechci znít dramaticky, ale jestli to tak je, tak je vaše povinnost tyhle znalosti předávat dál!


Takže, máte doma barevné lepítka? A máte volných dvacet minut? Tak super, jdeme na to!

S láskou
vaše

Snímek-obrazovky-2020-06-21-v-23.23.04

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *