Podcast 24: Pravidlo 5 sekund

Podcast 24: Pravidlo 5 sekund

Ze všeho nejdřív, než se dostaneme k pravidlu 5 sekund, mám pro vás otázku: VÍTE, CO CHCETE? Jako vážně. Víte přesně, co chcete? Nemusíte teď začít vyjmenovávat seznam vašich úkolů nebo cílů. Vyberte si jednu věc a řekněte jí nahlas. Prostě si něco vyberte. Když nebudete všechno tisíckrát přemílat, vaše podvědomí vám vždycky pomůže a z vás vylítne přesně ta první a pro vás nejdůležitější věc, kterou opravdu chcete.


Dovolím si hádat, co s vás teď lítalo 🙂 Chcete peníze, že jo? Chcete šťastné manželství. Chcete zdravé děti. Chcete lepší práci. Chcete rozjet vlastní byznys. Chcete…. prostě něco chcete.


Fajn. Přichází na řadu moje druhá otázka: DĚLÁTE NĚCO PROTO, ABYSTE DOSTALI TO, CO CHCETE?


Čili:
Chcete víc peněz = Udělali jste si finanční plán, abyste měli víc peněz?
Chcete šťastnější manželství = Promluvili jste si s partnerem o tom, co vás trápí a zraňuje a jak s tím pracovat, abyste měli vztah, jaký chcete?
Chcete mít zdravé děti = Sepsali jste si pro ně seznam možných fyzických aktivit a sestavili nový jídelníček?
Chcete lepší práci = Dali jste výpověď v práci, která vás už léta ubíjí a voláte na všechny strany a hlásíte se na pohovory do svých vysněných firem?
Chcete rozjet vlastní byznys = Udělali jste si akční plán krok za krokem, jak založit a rozjet svou firmu?

Ne? A proč ne? Já vám povím, proč ne. Protože, a teď mě můžete citovat, SE NA TO JEŠTĚ NECÍTÍTE. Takže ještě chvíli počkáte, než vám ten pocit přijde.

A já vám teď prozradím tajemství – NIKDY TO NEPŘIJDE!


Když jsem slyšela díl Ted Talk s dámou, o které vám chci dnes vyprávět, byla jsem u vytržení. Mám ráda chodící důkazy, že takové věci fungují a můžou opravdu pomoct buď mě, nebo ostatním.


Jmenuje se Mel Robbins, je to američanka a celou tuhle teorii 5 sekund vymyslela v době, kdy přišla o práci, manžel přišel o svůj vysněný podnik, ztratili všechny své životní úspory a i když měli 3 děti, jediné, na co se zmohli, bylo utápění žalu v alkoholu.

Skoukla jsem hned několik talkshow, kde Mel vysvětlovala, jak na pravidlo pěti sekund přišla a jak prapůvodně o tom nechtěla říct vůbec nikomu, protože to podle ní byla totální pitomost a strašně se za to styděla. Jenže pro ní to byla záchrana, takže začala zkoumat, proč to vlastně funguje. A přišla na to, že to sice v úvozovkách vymyslela, ale že to není žádná magie, ale neurologický fakt.


Vyprávěla, jak jednou, v té své totální mizerii, seděla zase doma před televizí. Mimochodem v domě, který jim zabavila úvěrová společnost, protože neměli na splátky. A v televizi dávali pořad o tom, jak startují rakety do vesmíru. Při pohledu na tu ohromnou sílu a energii při startu raketoplánu začalo odpočítávání a Mel byla u vytržení. Zapřísáhla se, že druhý den ráno vystartuje z postele stejně, jako ta raketa a začne se sebou něco dělat.


A druhý den, poprvé v jejím životě, když zazvonil budík, tak ho nezamáčkla a nevrátila se zpátky do peřin a milosrdného spánku, ale začala odpočítávat.


Pět – čtyři – tři – dva – jedna – TEĎ. A vylítla z postele. Fungovalo to. Druhý den taky. Celý týden to fungovalo. No asi vás nepřekvapí, že jí to funguje doteď. A nejen při vstávání. Při jakémkoli rozhodování, kde je nutné být rychlý a zapojit svou intuici.


PROČ ZROVNA 5 SEKUND A PROČ ZROVNA ODPOČÍTÁVÁNÍ?


Jde o to, že mezera mezi tím, kdy pocítíte instinktivní nutkání k jakékoli akci a tím, kdy váš mozek začne produkovat látky k tomu, aby vás před každou novou neznámou věcí nebo akcí uchránil, je přesně 5 sekund.


A počítání nahlas, to je povel pro mozek, aby zbystřil, protože se něco děje, probíhá nějaká akce. A pozpátky se odpočítává proto, že to mozek nutí zbystřit, nutí ho to k soustředění.

Když to hodně zjednoduším, tak mozek v podstatě funguje ve dvou režimech. První je autopilot a druhý je režim záchranné brzdy. Na autopilota jedeme většinu času, protože je to snadné. Jste funkční, ale na velmi nízké úrovni.


Mozek je totiž “vyrobený” tak, aby nás chránil, aby nás nenechal cítit se nekomfortně, vyděšeně nebo nejistě. Proč je tak těžké dělat věci, které nám prokazatelně ulehčí a zkvalitní život? Protože mozek udělá všechno proto, aby nás chránil od možného zranění těla nebo duše.


Takže jakmile pocítíte touhu ve svém životě něco změnit, mozek okamžitě přepne z autopilota do režimu záchranné brzdy. Nemůžeme se na něj za to zlobit, dělá jen svou práci 🙂


MOZEK NEROZHODUJE, NAŠE POCITY ANO


Celé kouzlo pravidla 5 sekund je v tom, že 99% toho, co uděláme, není ovlivněno našim vědomým rozhodnutím nebo našimi vytyčenými cíli, ale našimi pocity v danou chvíli.

Uvedu vám příklad, který určitě znáte i z vlastní zkušenosti. Večer si jdete lehnout a jste celí namotivovaní, že ráno vstanete dřív a půjdete si zaběhat. A ráno…. zatípnete budík a vrátíte se do peřin.


Když se nedokážete přinutit, tak jediná šance, jak jít ráno běhat je, že si už večer k posteli připravíte tepláky a tenisky a až vám zazvoní budík, počítejte od pětky do jedničky a fofrem skočte do tepláků a ven ze dveří, jako kdyby vám hořela koudel u zadku. Tím totiž zblbnete mozek, takže než začne produkovat pochybnosti a přemlouvat vás, ať se nevychylujete ze své zažité rutiny, ale zůstanete opět v posteli, vy už budete před barákem přidávat do kroku.


Fór je v tom, že všechno, co děláme, jsou zažité návyky. Proto musíte změnit zvyk a tím, že uvidíte sami sebe v akci, tím budujete své sebevědomí a odvaha. Právě sebevědomí a odvaha je dovednost, kterou budujete skrz akci, skrz aktivační energii.


Takže váš hlavní cíl je, zpřetrhat dráty v tomhle zažitém koloběhu vašich každodenních návyků. Nemusíte se hned stěhovat do lesů nebo na hodinu dávat výpověď, proboha. Naštěstí v tomhle případě platí, že i malilinkaté změny mají obrovský efekt.


Jinak řečeno, svůj život nezměníte ve své hlavě, ale vždycky skrz nějakou akci.

A víte, proč byste s tím měli začít hned po ránu, ve chvíli, kdy vám zazvoní budík? Protože – a teď mě dobře poslouchejte, to nemám ze své hlavy, to je skutečně vědecky dokázané – TO, JAK ZAČNE VAŠE RÁNO, URČUJE, JAK BUDE VYPADAT CELÝ VÁŠ DEN.


Víte, co chcete udělat, ale nevíte, jak se k tomu dokopat, když vám chybí motivace, necítíte se na to a jediné, co máte, je strach? Teď už máte nástroj, jak svůj mozek oblbnout a dát věci do pohybu.


Takže jakmile si v duchu u čehokoli řeknete “Měl/a bych to udělat, ALE…” začněte okamžitě odpočítávat: 5 – 4 – 3 – 2 – 1


TOHLE je pro vás ten správný nástroj, tak se ho nebojte používat. A nezapomeňte, že i jeho autorka Mel Robbins si o něm myslela, že je to totální ptákovina. Dokud jí to nezachránilo život, byznys i důstojnost.


Přeju vám nádherný nový týden plný odpočítávání, které uvede věci ve vašich životech konečně do pohybu.

S láskou
vaše

Snímek-obrazovky-2020-06-21-v-23.23.04

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *