Podcast 20: Jak se rozhodovat

Podcast 20: Jak se rozhodovat

Jedním z důvodů, proč se čím dál tím víc plácáme v nerozhodnosti, je přehlcení informacemi. Zeptejte se svých rodičů, jak se rozhodovali, že vás zplodí? Pravděpodobně dostanete stejnou odpověď, jakou jsem dostala já: Ale zlato, my jsme se nerozhodovali. Za socíku se nedalo dělat nic jiného, než dodělat školu, jít makat a po dvacítce porodit dítě.

Čímž chci říct, že moderní doba nám přináší spoustu úžasných příležitostí, ale ruku v ruce taky spoustu možností. Myslíte si, že naše rodiče se mohli rozhodovat, jestli si ke svačině dají banán nebo pomeranč? Možná tak o Vánocích, ale jinak byla májka a houska. 


Každý den musíme udělat stovky, možná tisíce rozhodnutí. Od prvního zazvonění budíku: vstaneme nebo cvakneme na čudlík “odložit”? Vezmeme si sukni nebo kalhoty? Pojedeme tramvají nebo metrem. V ulici je objížďka, pojedeme vlevo nebo vpravo…. A to jsme se dostali teprve z baráku. Co až dosedneme na židli v práci. Proto se v našich moderních životech, celkem oprávněně, vyskutnul termín “úvana z rozhodování”. Abyste se téhle únavě vyhnuli, aspoň čas od času si naordinujte rozhodovací detox. Ne, že byste celý svůj život vložili do rukou někomu jinému. Myslím tím uvolnění se ze spárů rozhodování o úplných maličkostech. Sice jsou to ptákoviny, ale znáte to, stokrát nic umořilo vola.


Povím vám tajemství: rozhodování je vždycky mnohem snažší, když přesně víte, co v životě chcete a kam směřujete. Takže tím musíte začít. Uklidit si sami v sobě, vyčistit si hlavu, utvrdit se v tom, co je vaším snem, čeho chcete docílit. A teď vůbec nemluvím jenom o práci.


Přece víte, v jakém typu vztahu chcete žít, aby vás to udělalo šťastnou. Víte, co chcete naučit své děti, aby mohly žít dobrý život. Takže přestaňte věci komplikovat a buďte upřímní sami k sobě.


Jde to všechno mnohem snadněji, když máte jasně dané životní cíle a vlastně i morální hodnoty. Když víte, kam chcete, aby se váš život ubíral.


Až nastane chvíle, kdy budete muset udělat velké rozhodnutí, vždycky si odpovězte na dvě otázky: Když se rozhodnu takhle a takhle, přiblíží mě to víc k mým cílům? A udělá mě to šťastnější?


Většina rozhodnutí je opravdu takhle snadných. Neříkám, že pak, až to rozhodnutí učiníte, to bude taky snadné. Ale vy aspoň budete přesně vědět, proč jste se takhle rozhodli.

Z vlastní zkušenosti vím, že když něco opravdu chcete, uděláte si na to čas, najdete na to peníze, uděláte pro to všechno, jen abyste to uskutečnili. Už jsem o tom v minulých podcastech několikrát mluvila – když si tu práci nedáte, tak to asi pro vás není zas až tak důležité, že?


Takže jak se tedy začít rozhodovat rychleji a lépe?


První tip už víte – ujasněte si, co v životě chcete. Obecně. Ne každou jednu konkrétní věc, jděte na to s odstupem a celkově. Chcete se vdát, mít dvě děti a dům na předměstí? Chcete získat manažerskou pozici, pevnou dovolenou a roční benefity? Chcete najít nový vztah s člověkem, který vás bude inspirovat a motivovat v uskutečňování vašich snů? Jak vlastně chcete, aby váš život vypadal za 10, 15, 20 let?


Další můj tip, jak urychlit rozhodovací proces a hlavně jak OPRAVDU zjistit, jestli se rozhodujete správně, je ryze fyzický. Víte, že vám pořád dokola budu opakovat, ať následujete svoji intuici. Tohle mimosmyslové vnímání je neuvěřitelně podceňované a stejně neuvěřitelně neomylné.


Jak to teda poznáte? Jak se naučit naslouchat vlastnímu hlásku, který je tak tichý, ale tak pravdivý? Tahle metoda je už prastará a vyžaduje trochu času, ale funguje POKAŽDÉ. Zavřete se někam, kde máte klid. Klidně na záchod, to je úplně jedno. Zkuste se uklidnit a soustřeďte se na svůj dech. Hezky v klidu a pomalu. Nádech a výdech. A teď se v duchu zeptejte sami sebe: Jak se mám v dané situaci zachovat? Mám říct ano? A čekejte, jak na to vaše tělo zareaguje. Po chvíli se zeptejte, jestli máte říct ne. A zase pozorujte, co dělá vaše tělo. Garantuju vám, že okamžitě poznáte, která cesta je ta správná.


Další můj tip pro lepší rozhodování je ještě radikálnější: PŘESTAŇTE SE PTÁT VŠECH OKOLO! Zaprvé, každý má názor na všechno a čím víc jich uslyšíte, tím víc sami sebe paralyzujete tak, že ve finále nebudete schopni se rozhodnout ani o tom, jestli si dát šťouchané brambory nebo bramborovou kaši.


Jste svéprávní, plně schopni rozhodnout se o čemkoli, co před vámi leží a také jste plně odpovědni za svůj život. Proto přestaňte, slovy lady Gaga, strkat klíč od svého štěstí do cizí kapsy a vzpamatujte se.


Jestli máte před sebou rozhodnutí, které nejste schopni udělat, zeptejte se jen sami sebe. V duchu, nebo raději na papír (víte proč upřednostňuju oldschoolový notýsek a tužku, že jo?) a sepište si starý dobrý seznam plusů a mínusů.


Napište si, co nejhoršího i co nejlepšího se může stát, když se rozhodnete: odejít z práce, přijmout novou pozici, začít chodit s tím novým chlapíkem… Jakmile to uvidíte před sebou, černé na bílém, bude jasné, co máte udělat. Jeden sloupek bude vždycky delší, než ten druhý.


Mimochodem, o tom, jak dělat závažná životní rozhodování, už jsem mluvila v epizodě č. 17 – Jak překonat strach.  Tak si to pusťte, nebo si to pusťte ještě jednou 🙂


Poslední tip, jak se rozhodnout správně je, zkuste si to, než se do toho úplně ponoříte. Tím mám na mysli, že než za sebou spálíte mosty, udělejte si testovací jízdu.


Chcete zhubnout a proto si chcete zaplatit členství ve fitku, ale nevíte, jestli vás to tam bude bavit, nebo jestli si nebudete připadat jako pitomec? Jděte na zkušební lekci s trenérem.


Chcete odejít z práce, která vás zoufale nebaví a toužíte po tom, vyrábět a prodávat náramky? Nemusíte hned dávat výpověď. Prostě si po večerech místo koukání na Ordinaci založte eshop nebo se zaregistrujte na aukru, udělejte pár marketingových tahů a vyzkoušejte si, jestli vás výroba a prodej náramků bude bavit i s tím vším papírováním okolo a jestli vás to dokáže uživit.


Chcete žít v jiném městě, v jiné zemi, na jiné planetě 🙂 ? Nemusíte hned prodávat svůj dům a balit kufry. Pronajměte si na pár dnů nebo týdnů byt ve vaší vysněné lokalitě a vyzkoušejte si, jestli vám opravdu každodenní realita v novém městě vyhovuje. Jestli tam máte možnost najít práci a jakou. Kolik vás bude stát nákup jídla a zajištění vašich základních potřeb. A tak dále.


A na závěr vám povím ještě jednu důležitou věc, kterou si zapište za uši a která vám rozhodování, i to nejzávažnější, dost ulehčí:

Většina rozhodnutí není trvalých. Ať už se rozhodnete jakkoli, v budoucnu to vždycky můžete změnit.


VŠECHNO MÁ ŘEŠENÍ! A doufám, že tohle ujištění vám vnese aspoň trochu klidu do vaší pochybovačné dušičky.


Takže ať už se rozhodnete jakkoli, udělejte to, nezpochybňujte to a jděte na další úkol. A uvidíte, že když se vytrénujete na rozhodnutích o tom, co si objednat v restauraci, zachvíli zvládnete s přehledem rozhodnout, jestli vaše firma vstoupí na akciový trh tenhle rok, nebo příští 🙂


Přeju vám nádherný a úspěšný týden a ať je plný těch správných rozhodnutí.

S láskou
vaše

Snímek-obrazovky-2020-06-21-v-23.23.04

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *