Podcast 2: Jak získat práci snů

Podcast 2: Jak získat práci snů

Ptáte se mě, jak získat práci snů. Takže hned na začátek a úplně na rovinu – nejtěžším úkolem je zjistit, co pro vás ta práce snů znamená. Jestli je to jen pozlátko, které znáte z filmů, rovnou na to zapomeňte. Jestli aspoň tušíte, že dělat práci, která je vaším koníčkem, zároveň znamená přinášet oběti, čtěte dál.


Krok první: Udělejte si seznam činností, které vás baví nejvíc.

Radím vám, abyste o tom na samém začátku seznamu vůbec nepřemýšleli. Prostě piště co nejrychleji a první, co vás napadne. Jen tak zjistíte, po čem touží vaše srdce, NE vaše hlava. Ta přijde na řadu později. 

Ze seznamu zjistíte, které činnosti převládají a co mají společného. Přesně tím směrem byste se měli dát. 

Jestli doteď nevíte, jestli vůbec nějaký dream job máte, mám pro vás ještě jednu pomůcku. Odpovězte si na otázku: Co byste dělali za práci, kdyby peníze v tom všem nehrály vůbec žádnou roli. 

Když přijde na řadu hledání toho, co vás učiní šťastným, nikdy se nerozhodujte podle názoru ostatních. Ostatní jste pravděpodobně činili šťastnými doteď. A pro vás osobně to bylo k ničemu. 


Krok druhý: Najděte si svůj vzor

Mým vzorem na začátku kariéry byla kostýmní výtvarnice a stylistka. Každý den jsem z ní nespustila oči, zapisovala si všechno, co dělá, co používá k práci. Potají poslouchala, jak mluví s klientem, jak diskutuje s režisérem nebo fotografem, a samozřejmě, co nosí, jak je učesaná, jak se líčí… Taky se divím, že na mě nepodala trestní oznámení za stalking. 

Vy to teď máte díky sociálním sítím mnohem jednodušší. Všichni jsou dohledatelní a viditelní. Postupem času si vytvoříte pevnou základnu vaší estetiky, vzor pracovní morálky, zkrátka budete vědět, čeho chcete docílit a od koho chcete brát inspiraci.


Krok třetí: Začněte si věřit

Tuhle část mám nejraději, ačkoli je možná ze všeho nejtěžší. Jste na samém začátku. Pro většinu lidí je tohle stadium úplně děsivé. Neví, co bude, nevěří si, že to dokážou, neví, jak vůbec na to. Jestli teď mluvím o vás, tak mě dobře poslouchejte: OKAMŽITĚ S TÍM PŘESTAŇTE!

Jestli vám pomáhá vidět věci černé na bílém, abyste jim začali věřit, udělejte si další seznam. Napište si všechny vaše vlastnosti, které se skvěle hodí na vaši vysněnou práci. Pomocí kterých jí můžete dosáhnout a uspět v ní.


Krok čtvrtý: Začněte na tom makat

Čili, sedněte k počítači a pečlivě vypracujte domácí úkol. V tom svém vysněném oboru si vypište všechny firmy, značky, obchody, zkrátka cokoli, kde by vás opravdu bavilo pracovat. Seznam by měl obsahovat aspoň 50 firem. Jestli je váš dream job v nějakém exkluzivnějším oboru, tak se možná dostanete na 20 a budete na konci. Prozkoumejte každou firmu do detailu. Zjistěte si o ní co nejvíc informací. Kdo jí vlastní, kdo jí vede, kolik má zaměstnanců, čím je jiná oproti konkurenci, co byste změnili, kdybyste byli vy její majitel. Každý nápad, každý postřeh si zapište. 

Tím získáte benefit pro sebe a možná tak vyfiltrujete firmy, kde byste vlastně pracovat nechtěli. Každopádně každým tímhle střípkem pak oslníte ve svém prvním oslovovacím mailu nebo u přijímacího pohovoru.

Váš životopis by měl obsahovat cokoli, co se alespoň vzdáleně podobá oboru, ve kterém chcete nově pracovat.

Lidem na kurzech radím, aby oslovovací dopis psali rovnou do těla mailu. V téhle uspěchané době je to pro příjemce rychlejší a praktičtější. Zvolte přátelský tón, ale neustále zachovávejte profesionalitu. I když oslovíte křestním jménem, vždy vykejte. Sepište všechno, čím si myslíte, že jste pro zaměstnavatele nejlepší volba, čím můžete přispět k růstu firmy, co jsou vaše nejlepší vlastnosti. 

Jestli opravdu chcete získat vysněnou práci, pravděpodobně budete začínat na mnohem nižší pozici, než na které jste teď. To znamená, s mnohem nižším platem. Ale to je opět rovnice, která funguje – sice míň peněz, ale každý den se do práce těšit. A protože budete konečně dělat práci, která vás opravdu naplňuje, váš postup a platový růst bude podle toho vypadat. Proto nezapomeňte zmínit, že jste připraveni nastoupit okamžitě a jste ochotní se přizpůsobit potřebám firmy. V překladu, že víte, že budete dřít jako soumar za málo peněz, ale že budete konečně v práci šťastní. 


Krok pátý: Nevzdávejte se. NIKDY!

Tak, životopisy jste rozeslali a teď sedíte doma a čekáte. A jak míjejí dny, tak úměrně klesá vaše sebevědomí, protože se zpátky neozval nikdo. 

Vezměte tedy dalších 10 kontaktů a udělejte celé kolečko znovu. A takhle do té doby, dokud nevyčerpáte všechny své kontakty. Jestli ani do té doby nic, začněte znovu od té první. Neposílejte celý mail znovu v nezměněné podobě. Dopište na začátek větu, že tušíte, že mají spoustu práce nebo že se váš mail pravděpodobně nedostal do těch správných rukou a že váš zájem o práci stále trvá. Proto si dovolujete poslat váš mail ještě jednou.

I když dostanete jako odpověď 99 krát NE, nepřestávejte se snažit, protože jediné, na co čekáte, je to první ANO. 


Já vám k tomu prvnímu ANO už teď gratuluju!  


A celou dobu myslete na to, že cesta k práci snů není lehká. Protože kdyby byla, dělal by to každý!

S láskou
vaše

Snímek-obrazovky-2020-06-21-v-23.23.04

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *