Podcast 16: Jak si udržet pozitivní přístup

Podcast 16: Jak si udržet pozitivní přístup

Dnešní díl je tedy odpovědí na dotaz Samanthy s instagramovým profilem @ocima_maminy. Napsala mi: “Alenko, prosím, jak udržet na tváři úsměv a nepos***píp se z dnešního světa?”


Takže Sam, děkuju za nápad a taky za to, že jsi použila obrat “dnešní svět”. Protože jsem bytostně přesvědčená, že žijeme v době, kdy se technologie vyvíjí tak rychle, že se my, lidé, zoufale snažíme udržet krok a na nějaké vnímání vlastních pocitů, natož práce s nimi, už nemáme kapacitu. Ne čas, ale opravdu nám už nestačí místo v mozku. Takže sice umíme skvěle využívat facebook messengera, ale nedokážeme si povídat u kafe o tom, čím právě teď procházíme. Umíme napsat zprávu na instagramu někomu úplně cizímu, ale nedokážeme zvednout telefon a zavolat svým nejbližším.


Teď rozhodně nestřílím jen do vás, ale i do svých řad. Jak s oblibou říkám “před mou pozitivní transformací” na konci roku 2017 jsem byla úplně stejná. Rochnila jsem se v pocitu, že jsem nejchytřejí, všechno vím nejlíp, byla jsem permanentně naštvaná a vůbec mi to nepřišlo divné.


V podstatě celý život před proměnou jsem byla smutná a zklamaná, pořád jsem na něco/někoho nadávala, byla jsem sama se sebou nespokojená a o nějaké sebelásce vůbec nemohla být řeč. Z mého života se postupně vytratila radost a pozor, i peníze.

A co jsem při své omezenosti udělala? Myslela jsem, že když budu hlásat všude na potkání jak špatně na tom jsem po fyzické, psychické i materiální stránce, uleví se mi a nějakým zázrakem se můj stav zlepší, protože přece se mnou lidé musí soucítit. PRDLAJZ! Bylo to den ode dne horší!!! VŠECHNO v tomhle přístupu bylo špatně. Jednak očekávání, která jsem měla od těch druhých a hlavně celkový negativní přístup. Už jsme o tom mluvili – zákon přitažlivosti funguje, ať tomu chcete věřit nebo ne. Jakou energii vysíláte, taková se vám vrací.


Buďte šťastní, protože CHCETE být šťastní.

Neočekávejte od nějakoho jiného, že vás šťastným udělá. Jak řekla Lady Gaga: “Nechceš-li být nešťastný, nevkládej klíč od svého štěstí do cizí kapsy.”


Být šťastný není dar, je to rozhodnutí. Vědomé rozhodnutí. Rozhodnutí, které děláme každý den, každé ráno, kdy se probudíme. Právě kvůli tomu, v jaké době žijeme, neočekávejte, že si jeden den řeknete “tak a teď budu happy” a budete žít šťastně až do konce života. Ani náhodou. Pozitivismus je stav mysli, který se dá naučit. Ale je to jako při jakémkoli jiném učení. Na začátku to bolí jako blázen. Téměř neustále budete chybovat. Ale stejně, jako když trénujete sval, i tady budou výsledky zachvíli vidět a bude vás ten pocit a vše, co s ním přichází, bavit víc a víc, že pak bez toho už nebudete moct být.


Tak jdeme na to, tady je můj kompletní guide k pozitivnímu přístupu k životu a k tomu, abyste pozitivní zůstali, ať se děje cokoli. Co dělat a co přestat dělat? Pište si, nebo jednoduše copy & paste:


Za prvé: Přestaňte svádět všechny své neúspěchy a špatné nálady na to, že jste měli těžké dětství. Víte, že podle novodobých lékařských studií je 96% rodin nějakým způsobem disfunkční? Takže výmluva, že vám rodiče nedávali dostatečně lásky nebo vás expartner řezal jako žito, to je minulost. Ať už se vám v minulosti přihodilo cokoli, nedopusťte, aby to definovalo vaši budoucnost! Spoustu věcí jste prostě neměli šanci ovlivnit. Ale máte šanci, jak s těmi emocemi a pocity naložit právě teď. Jakým člověkem se dnes rozhodnete být, takovým člověkem zítra budete. To, co uděláte právě teď ovlivňuje to, jak se budete cítit a žít zítra.


Za druhé: Zamilujte se do sebe! Je to snadné si to přečíst, že? Ale věřte mi, i mě to trvalo až nehorázně dlouho. Když se do sebe zamilujete vy sami, udělají to i ostatní. Když se sama se sebou nebudete cítit dobře, proč by se s vámi měli cítit dobře ostatní?!


Za třetí: Nesrovnávejte se s ostatními! To, co dělá šťastné ostatní, nemusí automaticky udělat šťastného člověka z vás. A navíc, stejně u těch druhých nikdy nezjistíte úplnou pravdu. Jak se říká, do ložnice nikomu nevidíte :-). O srovnávání se jsem mluvila už několikrát. Díky sociálním sítím nemělo porovnávání se s ostatními nikdy tak živnou půdu, jako právě v těchto letech.


A jak jsem říkala na začátku, technologie nás předběhly a my jsme se nestihli zařídit tak, abychom ten obrovský tlak na naši psychiku zvládli.


Za čtvrté: Nemůžete změnit vnímání světa, dokud nezměníte způsob, jak pracujete. Na tohle mě přivedla moje milovaná doktorka psychologie Brené Brown, která při jednom firemním koučinku, kdy všechno šlo špatně a nic se nedařilo, pochopila, že 1/2 svého života strávíme v práci. A když je vaše zaměstnání plné toxických lidí, když způsobuje, že pochybujete o svých lidských hodnotách, všechno v celém vašem životě jde do hajzlu.

Jak říkám na kurzech stylingu – jak můžete vymyslet nebo prožívat něco krásného a pozitivního, když máte hnusnou kancelář, s hnusným stolem, s hnusným PC a pak přijdete domů a tam máte hnusný obývák a na hnusném gauči leží hnusný chlap. Jak můžete? No nemůžete! Já radím dát si na plochu monitoru v práci krásnou fotku, na gauč v obýváku stylový polštář… a vyměnit chlapa.


Za páté: Bolest a utrpení jsou součástí našich životů. To je úplně přirozená věc. Jde jen o to, která z emocí nad vámi převezme kontrolu. Právě bolest a utrpení vás ovlivňuje, aniž by to musela nutně být bolest vaše vlastní. Zrovna tak je jedno, jestli vnímáte bolest emoční nebo fyzickou. Mozek reaguje na obě úplně stejně. Stačí, když chodíte každý den do práce, kde jsou všichni vystresovaní a nepřátelští (proto já mám vlastní firmu) nebo stačí, když si pustíte zprávy (proto nemám televizi).


Za šesté: Každý den si napište seznam vděčnosti. To je moje úplně nejoblíbenější a proto už jste to ode mě slyšeli i četli mockrát. Skutečně vezměte papír a tužku a napiště cokoli, co vám ten den udělalo radost a za co jste vděční. Uvidíte, jak se postupně začne měnit vaše perspektiva vnímání života a věcí kolem vás. Netuším, proč jsem tenhle bod dala až na šesté místo, mělo být úplně první. Podle mých osobních zkušeností právě tohle praktické cvičení mělo na můj náhled na svět kolem mě ten největší vliv. Přestala jsem brát ty hezké věci a situace za normální a samozřejmé. Začala jsem si vážit úplných maličkostí.


Za sedmé: Zvolte si pozitivní přístup čistě ze zdravotních důvodů. A teď to myslím úplně vážně. Je vědecky dokázáno, že negativní emoce ovlivňují fungování vašeho těla. Jestli v sobě budete nosit vztek a zlost, dřív nebo později to s váma sekne. Takže zachovávat úsměv na rtech je v podstatě takové lékařské doporučení jako super prevence.


Proč je důležité nastavit si pozitivní mind set


Mimochodem, i když už jste ve stadiu poznání a učinili jste vědomé rozhodnutí žít pozitivním způsobem, neznamená to, že na vás nikdy nepadnou chmury! Těch se nikdy úplně nezbavíte. Zrovna tak má náš mozek nastaveno, že si víc pamatujeme ty negativní věci a emoce, a na ty pozitivní máme tendenci úplně zapomínat nebo je vytěsnit.

Ukážu vám to na příkladu: Ne, že bych měla ve své online komunitě nějaké hatery. Ale doteď si pamatuju, jak mi k jednomu článku napsala nějaká slečna opravdu hnusný komentář, kde mě dozurážela, jak mohla. A víte co? Byla tam další stovka nádherných citlivých komentářů. Ale ne, já si prostě pořád pamatuju ten jeden jediný.

A víte proč? Protože to máme geneticky zakódované. Říká se tomu negativní bias, nebo taky negativní zaujatost.


Znamená to, že mozek je evolučně nastaven tak, že při negativních událostech zpozorní, spustí stresové reakce, ty vyplavují hormony a to všechno dohromady má za následek, že si negativní věci pamatujeme lépe, než ty pozitivní.


Jak už jsem říkala, je to záležitost evoluce, tohle jsme zdědili po našich předcích. Tenkrát to mělo svou logiku – potřebovali jsme přežít v divočině, takže když jsme si předávali špatné zkušenosti z pokolení na pokolení, ve snaze o zachování rodu.


V moderní době nám ale tahle evoluční predispozice může pěkně zamávat s psyché.

Právě proto je tak nesmírně důležité vědomě si nastavit, jak se říká v angličtině, pozitivní mind set. Kladné vnímání světa kolem.


Takže až se objeví nějaký hnusný komentář, jízlivá poznámka od kolegyně v práci nebo cokoli vás odkloní od vašeho směru k pozitivismu, mám pro vás 3 rychlé triky, jak se vrátit na správnou kolej:


  1. Rozpoznejte, co vás učinilo smutnými. Co způsobilo, že vám z ničeho nic není hezky, co vám ukradlo vaši dobrou náladu. A až to diagnostikujete, můžete si říct jen: “Jo to znám, to se mě jen můj mozek snaží udržet naživu.”
  2. Když se vám tahle rychlá změna nálady přihodí a bude to možné, okamžitě zaměstnejte mozek něčím jiným, pro vás přínosnějším. Musíte tohle “přesmyknutí” chvíli trénovat, ale věřte mi, že namířit pozornost z hnusu na to, co vám dělá dobře, je to nejlepší, co můžete v danou chvíli udělat. Jděte do kina, oblékněte si tepláky a jděte si zaběhat, nebo si prostě vezměte tužku a papír a začněte si sepisovat svůj seznam věcí, za které jste vděční.
  3. Použijte pravidlo 20 sekund – právě tolik času stačí mozku, aby dokázal přehodit emoce. Takže se zkuste aspoň na 20 sekund usmívat! Jak je mozek dokonalý stroj, tak ale nedokáže rozpoznat, jestli je ten váš smích fake nebo je pravý a začne produktovat ty správné látky, které dobrou náladu doprovázejí.


Zkrátka součástí pozitivního přístupu k životu je nejen pěstování optimismu, ale i to, jak se vyrovnáváte s negativitou. Jestli se na vás někdo zamračil a vám to vzalo vítr z plachet, začněte poskakovat, ať se vám produkují endorfiny, nebo si pusťte vaší oblíbenou písničku, zatancujte si nachvíli, nebo sáhněte po telefonu a na instagramu jděte rovnou na účet, kde jsou jen vtipná videa se zvířatama. Prostě cokoli, jen abyste se v těch negativních pocitech příliš neráchali.


Protože ty budou padat do vaší životní cesty pořád. Ale nejsou tak důležité, protože vy jste se rozhodli, být šťastní. A jestli jste o tomhle rozhodnutí přesvědčeni až do morku kostí, nikdo vám ho nemůže vzít, pokud mu to nedovolíte.


Pamatujte si, že vším, co uděláte PRÁVĚ TEĎ, tvoříte svou budoucnost. Tak ať stojí za to!

DĚKUJU ZA VÁŠ ČAS, KTERÝ JSTE VĚNOVALI JAK POSLECHU PODCASTU, TAK TOMUHLE ČLÁNKU.



A ještě připomenutí SPECIÁLNÍ AKCE JEN PRO VÁS od sponzora tohoto dílu, kosmetické značky BABOR:

Při nákupu hydro gelové masky na obličej, rty a oči zadejte kód ALENKAMAXI a dostanete celé velké balení ampulí Hydra Plus úplně zadarmo.

Nebo v úsporné verzi: při zakoupení ampulí Aglae Vitalizer a Hydra Plus zadejte kód ALENKAMINI a dostanete 1 masku Hydro Gel Face Mask úplně zadarmo.

Stačí jít na cz.babor.com a na konci objednávky zadat kód ALENKAMAXI nebo ALENKAMINI.

S láskou
vaše

Snímek-obrazovky-2020-06-21-v-23.23.04

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *