Podcast 15: Jak si udržet motivaci

Podcast 15: Jak si udržet motivaci

Jak sem vám slíbila, ke každému dílu mého podcastu vždy vyjde rovnou i článek, ve kterém shrnu ty nejdůležitější body a to, co by se vám mohlo nejvíc hodit pro vaši kariéru i život.


TIP ČÍSLO 1: VAŠE CÍLE MUSÍ BÝT OPRAVDU VAŠE

Tohle je základní pravidlo, když chcete dovést nějaký úkol do zdárného konce. Pokaždé, když se mě někdo zeptá, jak si má udržet motivaci, ptám se já: Motivaci k čemu? Něco jiného je, nutit se k výkonům v práci, která vás do morků kostí nudí. A něco úplně jiného je udržet si motivaci k něčemu, co vás naplňuje a je to váš výmysl.


Když si vy určíte, že příští rok uběhnete maraton, bude se vám motivace udržovat mnohem snadněji, než když vám někdo řekne “musíš běhat se mnou, protože já chci uběhnout maraton.” Můžete to pro toho dotyčného udělat, být jeho motivací, ale troufám si tvrdit, že vás osobně to nijak zvlášť bavit nebude.


Udržení počáteční motivace se liší podle toho, jestli je váš cíl v pracovní oblasti nebo v soukromém životě. Ale základ – jestli jste si daný úkol stanovili vy sami, nebo vám ho někdo přidělil, funguje v obou dvou případech.


Soustřeďte síly na to, co milujete, protože jen tak si udržíte neutuchající nadšení. Jak říká autor bestselleru Myšlením k bohatství Napoleon Hill: “Nadšení přijde samo, když děláte něco se spalující touhou.” A v tom to celé vězí. Když máte před sebou úkol, pro který dýcháte a každé ráno s nadšením vstáváte, motivace vám vydrží nekonečně dlouho.


TIP ČÍSLO 2: AFIRMACE

Když jsem před dvěma lety procházela svojí, jak tomu říkám, “osobní transformací”, prostudovala jsem celý systém afirmací a i když jsem pochopila, k čemu je to dobré, musím se vám přiznat, pořád mi to nejde tak, jak by mělo.


Dám vám příklad: Vůbec mi nešlo říkat si “Jsem milionář a nemám žádné finanční problémy,” a to ve chvíli, kdy jsem měla zablokovaný účet exekučním příkazem z finančního úřadu.


Zrovna tak je pro mě doteď strašně těžké říkat si ráno, když stojím před zrcadlem, jak jsem hezká, jak moc mi to sluší a jak moc jsem sebevědomá. Pokaždé mám pocit, že mě někde natáčí skrytá kamera a že mi to nikdo neuvěří.


Jenže víte, jak to je. Dokud tomu neuvěříte vy, sotva tomu uvěří ostatní. Proto jsou afirmace důležité. Abyste zkrátka a dobře zblbi svůj mozek. Víte, že nakecat se dá v podstatě komukoli cokoli. Tak proč toho nevyužít ve svůj prospěch a nakecat sami sobě, že motivace je ve vás, že jste sami sobě motivátorem. Že dokážete svým přístupem a tvrdou prací cokoli si zamanete. Že myslíte pozitivně a žijete svůj život naplno.

¨

TIP ČÍSLO 3: OBKLOPTE SE SPRÁVNÝMI LIDMI

A teď nemyslím, že musí být nutně nadšení ve stejném oboru, jako vy. Jestli vy jste blázen do focení, tak vaši nejbližší přátelé můžou být klidně nadšenci do mykologie 🙂 Jde prostě jen o to, že entuziasmus je nakažlivý. Takže čím víc takových lidí budete mít kolem sebe, tím lépe si udržíte nadšení pro tu svou věc.


A jestli takové lidi kolem sebe nemáte, vezměte si na pomoc online svět a poslouchejte podcasty, koukejte na youtube videa. Jestli potřebujete trochu motivace v byznysu, no vlastně nejen v něm, sepsala jsem pro vás 5 svých nejmilovanějších podcastů, ze kterých čerpám denodenně inspiraci já. Nebo vám doporučuju shlédnout dokument na Netflixu o ženě jménem Brené Brown, který mě osobně hoooodně otevřel oči a docvakla mi spousta věcí. Když třeba mluvila o našem zakódovaném modelu chování, kdy se neustále bojíme být šťastní, aby nám to náhodou někdo nevzal. Opravdu, doporučuju! Jo a dokument je s titulkama.


Ale jestli zvládáte angličtinu, mrkněte se na videa s Tony Robbinsem nebo Gary Vee. Oba dva patří k nejlepším koučům v oblasti motivace a osobního rozvoje.


TIP ČÍSLO 4: MOTIVUJTE OSTATNÍ

Oni vám to totiž vrátí ve chvíli, kdy s vaší motivací to půjde od 10 k 5. I samotný fakt, že budete podporovat a povzbuzovat někoho jiného, udržíte si motivaci pro sebe samého. To je to samé, jako když chcete, aby vám přibývali fanoušci na instagramu nebo facebooku, ale ani jednou jste neodpověděli na žádnou jejich otázku nebo neragovali na jejich reakce.


TIP ČÍSLO 5: NASTARTUJTE SVOU VÁŠEŇ

Podle zmiňovaného geniálního pána Napoleona Hilla můžete zapálení pro věc fyzicky nastartovat. Stačí, když zapátráte ve své hlavě a vzpomenete si na to, kde a kdy máte největší inspiraci. Každý má něco! Tak co je to vaše?


  • Vaše oblíbená písnička, která vám vleje energii do žil? Tak si jí dejte na repeat a ohulte to, jak to jde.
  • Nebo koukat na něco krásného, co lahodí vašemu oku? Tak běžte na nějakou krásnou výstavu nebo prostě zasedněte k Pinterestu a prohlížejte si chvíli všechny ty krásné fotky.
  • Nebo je to třeba killer outfit, ve kterém se pokaždé cítíte, jako že dokážete cokoli? Tak ho okamžitě hoďte do pračky, ať je ráno připraven.
  • Nebo jsou to knížky nebo filmy?


Jestli vás zajímá, co provozuju já, tak kromě té hudby všechno, co jsem teď zmínila. Když si pouštím písničky, tak každá pro mě má specifickou atmosféru a přináší nějaké vzpomínky, to znamená, že mě to spíš rozptyluje, než motivuje. Proto zůstávám u těch ostatních inspirativních bodů.


Na kurzech stylingu třeba učím, že si každý z kurzistů musí vytvořit na počítači svou inspirační složku a do ní dávat jakoukoli fotku, která v něm vyvolá nějaké hezké emoce. A je jedno, jestli je to super cool outfit nebo fotka lavičky před chaloupkou v lese. A ve chvíli, kdy dojde inspirace a motivace je v tahu, stačí jen chvíli listovat fotkama a mozek se automaticky nakopne zpátky a začne fungovat na plné obrátky.

Najděte si svůj stimulátor a začleňte ho do svého života, jak to nejvíc půjde.


TIP ČÍSLO 6: VYTVOŘTE SI SEZNAM “ANO, ALE…”

Když máte svůj vysněný cíl, určitě také máte v hlavě milion důvodů, proč ho nemůžete dosáhnout. A to jsou přesně ti největší žrouti motivace! Naštěstí existuje systém, jak se z tohohle vybabrat se ctí. Vezměte si tužku a papír a do jednoho sloupku pište si všechny své cíle, do druhého důvody, proč to nejde a do třetího ten důvod přefrázujte tak, aby z něj byl přesný opak.


Příklad: První sloupek: Chci se stát úspěšnou blogerkou.

Druhý sloupek: Jsem příliš stará na to, abych začala blogovat.

Třetí sloupek: Ano, jsem stará, ale právě proto mám spoustu životních zkušeností, kteří ostatní, mnohem mladší blogerky, prostě mít ani nemůžou. Proto z toho udělám hlavní tahák.


Mimochodem, jednoznačně doporučuju, abyste si opravdu vzali tužku a papír. Podle výzkumů totiž vyplývá, že když skutečně píšeme ručně, zapojeme mozek mnohem výrazněji do celého procesu. Že je to prostě takové “opravdovější”.


TIP ČÍSLO 7: PRINCIP “JAKO KDYBY”

Tenhle princip vymyslel už v 80’ letech Norman Vincent Peale, autor fenomenální knihy Síla pozitivního myšlení. A o stejném principu psal už Shakespeare v Hamletovi:

 “Předpokládejme ctnost, pokud ji nemáte.”

 

Jde o to, že si nadšení můžete vědomě vyrobit. To znamená, že si představíte, jaké to je, když motivaci máte. Zapamatujete si každou vteřinu, každý pocit, co se vám děje s tělem i v hlavě. A až bude ouvej a vy motivaci mít nebudete, uměle vyvoláte tenhle pocit tím, že hrábnete do svého vědomí a vezmete si všechny reakce s motivací a nadšením spojené.

Zní to triviálně, ale věřte mi, já jsem to cvičila snad půl roku, než se mi to poprvé povedlo! Ale teď už to jde na lusknutí prstů. To je jak s jízdou na kole nebo rovnicema. Jak jednou pochopíte princip, už to nikdy nezapomenete.


TIP ČÍSLO 8: NEJVĚTŠÍM POMOCNÍKEM PŘI UDRŽENÍ MOTIVACE JE VDĚČNOST

Svoje nadšení pro cokoli, co si sami vymyslíte, bude nekonečné, když budete každý den opravdu vděčni za to, co už máte! Když nad tím tak přemýšlím, tak pro mě je to vlastně absolutní číslo jedna při udržení motivace. Právě tohle mi změnilo život k nepoznání. Právě díky tomu, že si vedu Deník vděčnosti, si dokážu užívat každou minutu a jsem nadšená jako malé dítě ze všeho nového, co ke mě přichází. Kdo mě zná, nebo mě sleduje na instagramu, tak vám to může potvrdit.


Takže, zasednout a sepsat si 10 věcí, za které jste zrovna dnes vděční. A jestli chcete příklad, tak vezmu ty úplně nejtriviálnější věci, které máme tak moc tendenci přehlížet a brát je jako samozřejmost:

  • Za zdraví. Za to, že mám dvě ruce a dvě nohy a hlavu na krku a všechno funkční tak, že se o sebe dokážu postarat a ještě dokážu pomoct těm, kteří mou pomoc potřebují.
  • Za přístup k internetu. Že můžu nahrát tenhle podcast a během vteřiny umožnit tisícům lidí, aby si ho poslechli a třeba se v něčem inspirovali.
  • Za přístup k lidem, kteří mě inspirují, aniž bych je musela osobně znát. Když mi bylo 12, byla hluboká totalita a já od někoho vyškemrala fotku Stefi Graff a nalepila si jí nad postel, jako svůj vzor. Jenže jsem nikdy nemohla koukat na youtube na video s jejími nejlepšími podáními a nemohla jsem studovat její techniku returnů. Teď už můžeme získávat ZADARMO inspiraci od kohokoli se nám zamane.

 

TIP ČÍSLO 9: MÁKNĚTE NA SVÉM SEBEVĚDOMÍ

Motivaci vám možná bere fakt, že si nevěříte, že daný cíl dokážete splnit.

Musíte bezpodmínečně věřit svým původním záměrům a cílům, které jste si předsevzali. Protože cestou k jejich dosažení uslyšíte spoustu hluku, jak se tomu říká v online hantýrce “white noise”. To jsou všechny ty věci, které na nás díky moderním technologiím útočí a odvádí naši pozornost. Zrovna tak se cestou setkáte se spoustou kritiky a rozeznat, co je z těch nelichotivých reakcí skutečně konstruktivní kritika, která vám ve vašich plánech může pomoct a co je jen blábol někoho, kdo má sám bramboračku v hlavě anebo se prostě nudí, to je pro každého dost oříšek.


Proto potřebujete pevný základ, abyste se nerozsypali hned při první kritice a zůstali dál motivovaní a plní energie.


TIP ČÍSLO 10: SOUSTŘEĎTE SE

Je extrémně těžké udržet si motivaci, když levá ruka dělá jednu věc a pravá už musí dělat něco úplně jiného. Myslím, že na světě existoval jen jeden člověk, který to uměl skvěle – Jiří Trnka prý zároveň jednou rukou maloval a druhou psal. Bůh mu žehnej.


Pro ty z nás, kteří nejsme přímými potomky Trnkových, radím vám, pracujte systematicky. Těch systémů je strašně moc, ale já mám strašně ráda ten, který se jmenuje POMODORO. 

Hlavně ve chvíli, kdy pracujete na tom svém a kolem vás je spousta dalších lidí a vy nejste schopni udržet pozornost, takže přeskakujete z mailů k vyřízení telefonátů, do kychuňky uvařit další kafe a zpátky k projektu. Určitě tu práci ve finále nějak odvedete, ale že by vám k tomu vydrželo nadšení a odvedli jste nejlepší možný výsledek, o tom dost pochybuju.


TIP ČÍSLO 11: UDĚLEJTE SI SEZNAM ÚKOLŮ

Jestli chcete příští rok uběhnout maraton, do kalendáře si zapište každý den, v jakou hodinu budete trénovat a jak dlouho. Co k tomu budete potřebovat nakoupit za běžeckou výbavu. Kdy se zaregistrovat k závodu, kdy zaplatit startovné.


Jestli si chcete založit svůj blog, udělejte si kalendář jednotlivých článků na první dva měsíce. Kdy přesně článek vyjde, o čem bude, co při jeho přípravě budete muset udělat. Kdy budete dělat fotky, kdy budete psát texty, kdy a kde budete sdílet odkazy na něj atd.

Jen tak na nic nezapomente a nepřivodíte své hlavě zklamání, které spolehlivě převálcuje veškerou vaši další motivaci.


Do seznamu si napište i věci, které vám mohou celou vaši práci zkomplikovat. Nebuďte naivní a nemyslete si, že všechno půjde hladce, když si udržíte motivaci. Tu můžete pak ztratit při prvním problému, který se před vámi objeví. Kdežto když budete mít sepsaný seznam všech potenciálních hrozeb, ať už se to týká lidí, událostí nebo okolností, až to doopravdy přijde, vy můžete jen prohlásit: Jo tady jste, čekala jsem vás. Ale už nebudete vykulení a vyděšení, že všechno nejde tak, jak jste si představovali.


Zrovna tak vám radím, do svého seznamu si napište i úkoly, které na vašem projektu může udělat někdo jiný. Ideální verze je ta, že si u každého vysněného projektu sepíšete, jaké kroky vás na něm baví a co vás vyloženě … no řekněme rozčiluje. A právě ty druhé věci se naučte delegovat. Protože to, že vás baví šít kabelky a nesnášíte propagaci na sociálních sítích, neznamená, že to tak má každý. A uvidíte, že seženete na ty ostatní věci stejně nadšeného člověka, jako jste vy na šití těch kabelek.


TIP ČÍSLO 12: ODFRKNĚTE SI A ODMĚŇTE SE

Ono to zní hrozně hezky a hrdinsky, že se pro něco dokážete nadchnout tak, že pálíte mosty. Jenže tímhle přístupem sice na začátku ohromíte ostatní, ale na konci nespálíte jen mosty, ale vyhoříte vy sami.


Abyste předešli syndromu vyhoření, je naprosto nezbytné, abyste se od projektu dokázali nachvíli odpoutat a dělali něco, co vás sice taky baví a naplňuje, ale s tím vaším projektem to nemá nic společného.


Zkrátka je nutné dobíjet baterky, ať to pro vás znamená cokoli. Od čtení hezké knížky, procházky se psem, ten nejprimitivnější televizní seriál, nebo třeba hra na telefonu.

Zrovna tak k udržení motivace skvěle funguje systém odměn.


TIP ČÍSLO 13: NIKDY, NIKDY, NIKDY SE NEVZDÁVEJTE!

Winston Churchill


Pro to, abychom žili svůj nejlepší život, si musíme stanovovat cíle. Abychom těch cílů dosáhli, potřebujeme motivaci. A aby vám ta motivace vydržela, potřebujete svůj záchytný systém. Pevně věřím, že aspoň některé z mých tipů vám k vytvoření vašeho záchytného systému pomůžou.


DĚKUJU ZA VÁŠ ČAS, KTERÝ JSTE VĚNOVALI JAK POSLECHU PODCASTU, TAK TOMUHLE ČLÁNKU. Když budete mít jakékoli poznatky, svoje tipy nebo máte podobné zkušenosti, jako já, nebojte se o ně se mnou (a ostatními čtenářkami/posluchačkami) podělit! Od toho jsou přátelé a rodina 😉 A to my tady přece jsme. Sice virtuální, ale stejně silná.




A ještě připomenutí SPECIÁLNÍ AKCE JEN PRO VÁS od sponzora tohoto dílu, kosmetické značky BABOR:

Při nákupu hydro gelové masky na obličej, rty a oči zadejte kód ALENKAMAXI a dostanete celé velké balení ampulí Hydra Plus úplně zadarmo.

Nebo v úsporné verzi: při zakoupení ampulí Aglae Vitalizer a Hydra Plus zadejte kód ALENKAMINI a dostanete 1 masku Hydro Gel Face Mask úplně zadarmo.

Stačí jít na www.cz.babor.com a na konci objednávky zadat kód ALENKAMAXI nebo ALENKAMINI.

S láskou
vaše

Snímek-obrazovky-2020-06-21-v-23.23.04

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *