Podcast 11: Jak najít smysl svého života

Podcast 11: Jak najít smysl svého života

Nejdřív bychom si měli říct, co to vlastně ten smysl života je. Já teda opravdu nejsem žádný filozof, v duchovních otázkách jsem opravdu Lúmen (rozuměj úplná blondýna). Jsem konzumní komerční člověk, který se snaží koukat na věci tak pragmaticky, jak to jen jde. Takže v mých očích je smysl života to, co vás každé ráno donutí sundat nohy z postele, postavit je na pevnou zem a zavelet jim: jděte. 


Je to naplnění osobních ambicí, soukromých snů, jedním slovem: je to VÁŠEŇ. To, co nás naplňuje do morku kostí, co nás činí šťastnými, co nás nutí jít pořád dál a každý den volit variantu žít, místo nežít. 


Ale po mé předloňské “transformační” zkušenosti, kdy jsem usilovně začala pracovat na přetočení mého života z negativní strany na tu pozitivní, můžu prohlásit, že smysl života může být ještě mnohem titěrnější, než vzletné výrazy jako je rodina nebo charita.

Zároveň ale taky vím, jak je to na levačku, když ten svůj smysl nemůžete najít. Člověk si prostě připadá nějak ztracený. A aby nikdo z vás v tomhle vzduchoprázdnu nemusel pobývat příliš dlouho, ze všech těch nastudovaných materiálů a svých osobních zkušeností jsem vám sestavila takový manuál.


Kapitola první: Co vlastně znamená smysl života a kde ho hledat?

Náš smysl života, nebo chcete-li životní náplň, naše největší vášeň, není něco, co bychom měli zázračně objevit. Je to něco, co v sobě neseme už od narození. A váš úkol na tomhle světě je, to objevit a používat to, co to nejvíc jde. 


Ve většině případů to poznáme už v dětství. Protože tenkrát jsme nebyli spoutáni žádnými sociálními pravidly, dělali jsme, co nás bavilo a dělali jsme to s největším nasazením a zápalem. 


Proto zapátrejte ve své paměti – co jste jako děti dělali nejčastěji a přinášelo vám to opravdové uspokojení? V jakých aktivitách jste vynikali? 


Přemýšlejte dál a každou věc, která vás napadne, si zapiště do prvního sloupce na papíře. Napište úplně cokoli, i když si zrovna teď neumíte představit, že z něčeho tak praštěného by mohla být nějaká náplň vašeho současného života.


Kapitola druhá: Udělejte si inventář své výjimečnosti.

Už vás slyším, jak nesouhlasně mrmláte, že na vás přece není vůbec nic výjimečného, že jste úplně normální člověk. Na to hned zapomeňte! KAŽDÝ člověk je unikátní tvor a každý z vás má něco, co ostatní ne. Ať už v kladném nebo záporném slova smyslu. Ať už je to zkušenost nebo vlastnost nebo hmotný statek. 


Kapitola třetí: Existuje pro každého jen jeden smysl života? A musí ho opravdu každý najít?

Jednoduché odpovědi: ne a ne. Jak už jsem vám říkala na začátku: smysl života nemusí mít vzletné pojmenování, ani extra hluboký význam pro společnost. Nemusíme všichni spasit svět, zachránit planetu a nasytit Afriku. Ne všichni na tyhle vysoké cíle mají buňky, příležitost nebo touhu. Ne všichni jsme Ghandí nebo Matka Tereza.


S životním posláním je to mnohem jednodušší. Ačkoli se vám to může zdát jako další klišé, v tomhle mi prostě musíte věřit. Prošla jsem celou tuhle cestu, zažila jsem chvíle, kdy mi život připadal nesnesitelný a jediné, po čem jsem toužila, bylo, aby už skončil. A dělala jsem všechno proto, aby to tak dopadlo. Téměř celý svůj život jsem neustále pochybovala o tom, proč jsem vlastně na světě, co tady mám udělat, aby to všechno utrpení a bolest dostaly nějaký smysl. 


A pak jsem na to přišla. Trvalo mi to víc než 40 let, ale najednou to všechno do sebe zapadlo. Životní smysl každého člověka je, být šťastný. Jen tak můžete činit dobré věci, které po vás zůstanou. Jen tak můžete udělat ostatní šťastnými.


Kapitola čtvrtá: Jak se dopracovat k životnímu snu čili smyslu života?

Jak pořád říkám, je fajn si přečíst a nakoukat všechno o tom, jak docílit dokonalé postavy. Ale jednou se prostě musíte zvednout a jít do té posilovny a aktivně využít všechna nastudovaná fakta. YouTube vám six packs na břiše nevykouzlí.


Proto si musíte uvědomit rozdíl mezi životním snem a životním cílem. Váš životní sen je být lékařem. To je fajn. Ale teď nastal čas vytýčit si životní cíl, kterým dokážete ten sen zrealizovat. To znamená v případě lékaře, dostat se na medicínu. 


Cesta k dosažení životního snu je v podstatě takováhle:

Uděláte první malý krůček. Tím získáte sebejistotu. Uděláte další malé krůčky. Budete mít větší sebejistotu. Až uděláte ten velký krok a tím získáte SMĚR. 


Každého učiní šťastným něco jiného. A v tomhle odvětví neexistuje hodnocení, kdo má lepší nebo horší životní smysl. Jen to, jestli jste svou životní vášeň dokázali najít a zrealizovat. 

Já vám říkala, že je to vlastně všechno dost jednoduché a že v hloubi duše svůj životní smysl znáte. 


Přeju vám nádherný týden a brzy naslyšenou.

S láskou
vaše

Snímek-obrazovky-2020-06-21-v-23.23.04

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *